Bieganie a kolana

Kontuzje kolan to najczęstsza przypadłość dotykająca aktywnie żyjących biegaczy. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie kolana przyjmują największe obciążenie w trakcie stawiania biegowego kroku, szczególnie przy lądowaniu na podłożu. Czy można jednak zapobiegać urazom kolan? Zdecydowanie tak! Podpowiadamy, jak sprawić, by bieg był bezpieczny i zdrowy dla kolan!

Właściwa technika biegu a kolana

Trenerzy lekkoatletów i specjaliści od motoryki przekonują, że nieprawidłowa technika biegu to podstawowa przyczyna powstawania urazów charakterystycznych dla biegaczy. Wiele z nich dotyczy kolan. Stawy i więzadła, które się w nich znajdują, są bowiem bardzo wrażliwe i przy niewłaściwym ułożeniu ciała w trakcie biegu, mogą zrywać się, ścierać lub przeciążać. Wystarczy spojrzeć na osobę biegającą z boku, by zauważyć, że w trakcie lądowania stopy na podłożu, to kolano przejmuje całe obciążenie. Dlatego pierwszym krokiem na drodze do bezpiecznych, zdrowych kolan jest wypracowanie odpowiedniej techniki biegu. Przede wszystkim wystrzegaj się biegania na palcach lub całych stopach! Ląduj na śródstopiu, dzięki czemu najlepiej zamortyzujesz uderzenie i uchronisz kolana. Przygotowaliśmy artykuł jak uniknąć kontuzji kolana podczas biegania. Warto się z nim zapoznać.

Kolana biegacza – jak o nie zadbać?

Aby uchronić się przed groźnymi kontuzjami kolan, które często przydarzają się biegaczom, możesz też wcielić w życie kilka innych, bardzo przydatnych porad. Przede wszystkim jeśli do tej pory zaniedbywałeś rozgrzewkę, to najwyższy czas by to zmienić! Odpowiednie przygotowanie kolan do pracy, jaką wykonują w trakcie biegu jest niezwykle istotne. Jak rozgrzać stawy skokowe?

  • Wykonuj krążenia kolanami na zewnątrz i do środka, a później ze złączonymi nogami w prawo i w lewo.
  • Poskacz na dwóch nogach, zrób kilka przysiadów, które wymagają uginania kolan we właściwy sposób.
  • Nie zapomnij o wypadach z pogłębieniem, które nie tylko rozgrzewają stawy, ale też przygotowują do intensywnej pracy Twoje mięśnie.

Kolejna bardzo ważna kwestia, która wpływa nie tylko na komfort biegu, ale też na bezpieczeństwo kolan, to wybór właściwego obuwia biegowego! Najlepiej sprawdzą się buty do biegania z systemem amortyzacji w podeszwie, które pozwolą odciążyć stawy kolanowe w trakcie lądowania na podłożu. Ciekawe propozycje znajdziesz w ofercie kultowych marek sportowych. Warto w nie zainwestować, bo dzięki nim zaoszczędzisz sobie bólu czy długiego wykluczenia ze sportu!

Ostatnim sposobem na zdrowe i bezpieczne kolana biegacza jest oczywiście stretching! Rozciąganie wpływa nie tylko na mięśnie, ale także na stawy, czyniąc je bardziej ruchliwymi. Specjaliści przekonują, że nie wystarczy stretching po treningu. Rozciągać trzeba się również w dni beztreningowe. Warto więc pomyśleć o dodatkowych zajęciach z jogi lub pilatesu albo zaopatrzyć się w gumę oporową, z pomocą której stworzysz prosty i bardzo skuteczny stretching dla swoich kolan i nie tylko!

Sprawne kolana biegacza to podstawa! Dzięki nim może on przemieszczać się z zachowaniem pełnej dynamiki. Niestety to również ta część ciała jest w przypadku amatorów joggingu najbardziej narażona na kontuzje. Na szczęście możesz skutecznie im zapobiegać, wybierając odpowiednie buty do biegania oraz stosując właściwą technikę biegu wraz z etapem rozgrzewki i schładzania po treningu! Przygotowaliśmy kilka artykułów którę mogą Cię zainteresować: Bieganie a stawy, Bieganie a mięśnie, Bieganie a uda, Bieganie a serce.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]