Bieganie a mięśnie

Bieganie pozwala nie tylko efektywnie spalać tłuszcz, ale także rzeźbić mięśnie! Dwa w jednym możesz zyskać, jeśli regularnie będziesz uprawiać jogging przez przynajmniej pół godziny. Aby jednak robić to skutecznie i bez narażania się na kontuzje, warto wiedzieć, które mięśnie powinny pracować przy bieganiu!

Jakie mięśnie pracują przy bieganiu?

Świadomość ciała to podstawa w każdej aktywności fizycznej. Z wiedzą na temat tego, jak powinny pracować Twoje mięśnie w trakcie wykonywania ćwiczeń, pozwala kontrolować ruchy i zapobiegać nieprawidłowej technice oraz groźnym kontuzjom. Dlatego już na początku przygody z joggingiem obserwuj reakcje swojego ciała, a w szczególności mięśni pracujących podczas treningu biegowego! Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy marzą o szczupłej, wyrzeźbionej sylwetce – bieganie wyrabia nie tylko mięśnie nóg. Zdecydowanie powinieneś poczuć pracę takich mięśni, jak:

  • Mięśnie ud i pośladków,
  • Mięśnie łydek,
  • Mięśnie skośne brzucha,
  • Mięśnie ramion.

Bieganie – jak dbać o mięśnie?

Właściwy krok biegowy i utrzymywanie odpowiedniej postawy w trakcie biegu to zaledwie połowa sukcesu na drodze do szczupłej sylwetki i biegania bez kontuzji. Chcąc zapobiegać stanom zapalnym w mięśniach, musisz pamiętać o dwóch niezwykle istotnych etapach treningu, jakimi są rozgrzewka i schładzanie. Rozgrzewając się przed przystąpieniem do biegu, podnosisz temperaturę ciała i przygotowujesz mięśnie do bardziej intensywnej pracy. Z kolei schładzając się po treningu, uelastyczniasz mięśnie, sprawiasz, że stają się bardziej odporne i pozbywasz się nadmiaru kwasu mlekowego odpowiedzialnego za powstawanie zakwasów! O mięśnie biegacz może dbać również wykonując ćwiczenia rozciągające w dni nie treningowe! Zapisz się na jogę albo postaw na krótkie sesje stretchingu z gumą oporową w domu na macie.

Bieganie a mięśnie – jakie efekty?

Spalanie tkanki tłuszczowej nie tylko optycznie wysmukla ciało, ale także odsłania ukrywające się pod warstwą lipidową mięśnie. Biegacze nie narzekają na zbyt dużą masę mięśniową, jednak z reguły są bardzo wyrzeźbieni. Jeśli chodzi o efekty biegania, to trzeba do nich zaliczyć wyrzeźbione mięśnie brzucha, ud, łydek oraz ramion .

Przygotowaliśmy kilka artykułów dotyczących biegania - na pewno Cię one zainteresują: Bieganie a kolana, Bieganie a stawy, Bieganie a uda, Bieganie a serce. Zapoznaj się z nimi i zapewnij sobie bezpieczne bieganie.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]