Bieganie a serce


Choroby układu krążenia, zawały, udary, miażdżyca i inne schorzenia dotyczące serca oraz naczyń krwionośnych to syndrom naszych czasów i najczęstsze przyczyny śmierci. Żyjemy szybko, niezdrowo się odżywiamy, a stres stał się nieodłącznym towarzyszem naszych dni. Na szczęście istnieje cudowne lekarstwo zapobiegające chorobom serca. Mowa oczywiście o bieganiu. Sprawdź, jak wpływa na najważniejszy mięsień w naszym ciele i jak biegać bezpiecznie dla serca.

Wpływ biegania na stan serca

Nie od dziś wiadomo, że regularnie uprawiany jogging znacząco poprawia kondycję organizmu, a przede wszystkim serca. Mięsień pompujący krew to jeden z najważniejszych organów naszego ciała, któremu należy się szczególne traktowanie. Poza odpowiednią dietą z minimalną zawartością nasyconych tłuszczów oraz wypracowaniem mechanizmów radzenia sobie ze stresem, serce możesz wzmocnić, biegając. Badania dowodzą, że serce biegacza powiększa się (rośnie szczególnie lewa komora) przez co efektywniej pompuje ono krew do tkanek, obniżając tętno. Serce biegacza pracuje wydajniej zarówno w trakcie wysiłku, jak i w spoczynku. Nie dziwi więc, że jogging polecany jest nie tylko zdrowym osobom, ale także sercowcom.

Czy każdy może biegać?

Wbrew pozorom bieganie jest wskazane niezależnie od wieku. Sprawdzi się jako lek na dolegliwości sercowe oraz nadciśnienie tętnicze. Zapobiega zatykaniu się żył i dotlenia organizm. Biegać może prawie każdy, nawet osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem krwi czy podwyższonym tętnem. Okazuje się bowiem, że ta forma aktywności korzystnie wpływa na stan serca i naszą ogólną kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak biegać, by rzeczywiście czerpać z treningu sercowe korzyści!

Jak biegać, by cieszyć się zdrowym sercem?

Sport to zdrowie tylko wtedy, gdy aktywność dostosowujemy do swoich indywidualnych możliwości. Ogromne znaczenie dla zdrowia serca i dobrego samopoczucia ma przede wszystkim dopasowanie do naszych zdolności wysiłkowych prawidłowej prędkości biegu. Specjaliści przekonują, że osoby chorujące na nadciśnienie czy zmagające się z dolegliwościami sercowymi nie powinny biegać za szybko. Niewskazane są też dla nich interwały, czyli bieganie na zmiennym tempie. Optymalny, zdrowy i bezpieczny będzie trucht (ok. 5km/h) lub lekki bieg (7-8km/h).

Bardzo istotne jest też wsłuchanie się w siebie. Jeśli podczas treningu serce zaczyna kołatać, kłuć, boleć, piec – zawsze jest to wskazanie do przerwania biegu i uspokojenia oddechu. Takich sygnałów nie wolno ignorować! Zaniepokoić powinny nas również dolegliwości bólowe, podwyższone ciśnienie lub tętno spoczynkowe. Jest to wskazanie do wykonania okresowych badań lekarskich, które wskażą, czy na pewno bieganie nam służy i ewentualnie, jak dostosować trening do naszych możliwości. W przypadku osób chorujących na serce konsultacja stanu zdrowia i wskazania do biegania z lekarzem zawsze jest obowiązkowa!

Dlaczego warto biegać z pulsometrem?

Nawet młody, z pozoru zdrowy człowiek może zmagać się z różnymi problemami ze strony układu krążenia. Nadciśnienie tętnicze czy arytmia to powszechnie spotykane dolegliwości, które coraz częściej dotyczą również ludzi w kwiecie wieku. Dlatego warto mieć serce pod kontrolą i regularnie się badać, wykonywać EKG oraz podstawową morfologię krwi. Znakomitym sposobem na bieg w pełni bezpieczny dla serca jest też stałe sprawdzanie tętna, które nie powinno podnosić się do poziomu wyższego niż 160-180 uderzeń. Niezależnie od tego, czy dotyczą Cię problemy z sercem, czy też nie, warto zainwestować w pulsometr. Takie urządzenie pozwala kontrolować puls przez cały trening. To przydatne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo biegu, ale też na jego efektywność. Biegając z pulsometrem, wyprzedasz reakcje obronne swojego organizmu na zbyt szybkie tempo. Możesz zwolnić zanim serce zacznie kołatać lub kłuć, ale także przyspieszyć, gdy jest to wskazane i zmieniać prędkość w treningu interwałowym.

Bieganie sprzyja dobremu samopoczuciu i pozwala wzmocnić serce. Aby jednak cieszyć się pozytywnym wpływem joggingu na układ krążenia, trzeba biegać w odpowiednim tempie, bez nadmiernego przeciążania. Najlepiej też skonsultować swój stan zdrowia i zdolności wysiłkowe z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem! Zobacz pozostałe artykuły o bieganiu: Bieganie a uda, Bieganie a mięśnie, Bieganie a kolana i Bieganie a stawy.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]