Bieganie bez kontuzji

Nawet zaawansowanym, zaprawionym w bojach biegaczom zdarzają się kontuzje. I mimo że urazy są zazwyczaj kwestią niefortunnego przypadku, możemy zrobić wiele, by im zapobiec. Bieganie bez kontuzji jest możliwe. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie przygotowanie do każdego startu!

Bieganie bez kontuzji w pięciu krokach

Nie ulega wątpliwości, że jogging jest jedną z najprzyjemniejszych i najchętniej wybieranych aktywności fizycznych. Jednak jak każdy sport jest obarczony pewnym ryzykiem odniesienia kontuzji. Jak ich uniknąć?

1. Popracuj nad prawidłową techniką biegu

Kontuzje stawów i więzadeł mogą wynikać z nieprawidłowej techniki biegu, którą stosujemy. Niewłaściwa postawa, wysuwanie bioder do przodu, bieganie na palcach lub całych stopach to tylko niektóre błędy, które przyczyniają się do powstawania groźnych urazów oraz przeciążeń, które wywołują dolegliwości bólowe. Dlatego kluczową kwestią jest zapoznanie się z odpowiednią techniką biegu i wyćwiczenie jej aż do momentu, w którym wejdzie nam w nawyk. Utrzymuj proste plecy, wzrok skieruj przed siebie, ramiona prowadź wzdłuż tułowia, ugnij lekko kolana, ląduj na śródstopiu lub ewentualnie na pięcie. Dzięki temu lepiej zamortyzujesz uderzenie o podłoże i wykorzystasz naturalną motorykę ciała.

2. Nie biegaj bez rozgrzewki

Trenerzy przekonują, że to, co znacząco obniża ryzyko odniesienia kontuzji to rozgrzewka! Służy ona nie tylko podniesieniu temperatury ciała i tętna, ale także zwiększeniu ruchliwości stawów. Dzięki temu unikniesz nadwyrężenia kolan, bioder i stawów skokowych. Pięć minut przed rozpoczęciem biegu wykonaj kilka podskoków, pajacyków, przysiadów. A następnie zrób serię krążeń biodrami, kolanami i stopami. W ten sposób lepiej przygotujesz stawy do intensywnego wysiłku.

3. Rozciągaj się

Nieodłącznym elementem dobrego treningu biegowego jest również stretching, czyli rozciąganie. Okazuje się jednak, że rozciągać warto się każdego dnia . Mięśnie staną się bardziej wytrzymałe i elastyczne, a stawy zachowają swój naturalny, swobodny zakres ruchów. Doskonałym sposobem na bezkontuzyjne bieganie jest dodanie do planu treningowego sesji pilatesu, jogi lub chociażby 10-minutowej serii ćwiczeń z gumą oporową.

Zainwestuj w dobre buty do biegania

Bezpieczne bieganie? Wyłącznie z dobrym obuwiem treningowym! Zapomnij o bieganiu w płaskich, niewyprofilowanych trampkach. Mimo że mają status sportowych, nie sprawdzą się przy bieganiu, a wręcz mogą być przyczyną groźnych kontuzji i dolegliwości bólowych. Warto wiedzieć, że biegacz ląduje na twardej nawierzchni z całym ciężarem swojego ciała, przez co naturalnie naraża stawy i więzadła na przeciążenia i urazy. Dlatego kluczową kwestią jest to, by zadbać o odpowiednią amortyzację. Wyłącznie dobre buty do biegania sprawią, że miękko wylądujesz na każdym rodzaju podłoża!

Nie ignoruj sygnałów alarmowych

Odczuwasz bóle kostno-stawowe? Kulejesz? Nie możesz swobodnie wyprostować nogi w kolanie albo pewnie stanąć na stopie? To oczywiste sygnały sugerujące powstanie urazu, których nie wolno ignorować! Bezpieczne bieganie wiąże się także ze słuchaniem własnego organizmu i odpowiadaniem na jego potrzeby. Jeśli bolą Cię kości, stawy lub więzadła, to zrób dzień przerwy albo wybierz się do lekarza. Pod żadnym pozorem nie ignoruj tych dolegliwości, które mogą wpływać na osłabienie dolnych kończyn i w efekcie prowadzić do kontuzji!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]