Bieganie - jak uniknąć kontuzji kolana?


Ból kolan to problem, z którym borykają się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Dolegliwości bólowe mogą być szczególnie kłopotliwe dla osób, które mają już na swoim koncie przebytą kontuzję tego elementu układu szkieletowego. W trakcie biegania kolana poddawane są intensywnym obciążeniom, nawet osiem razy przekraczającym masę ciała danego biegacza. Co zatem zrobić, by uniknąć kontuzji kolana i złagodzić ewentualne dolegliwości pourazowe?

Kilka słów na temat stawu kolanowego

Każdy staw to ruchome połączenie dwóch lub więcej kości. W stawie kolanowym znajduje się element charakteryzujący się właściwą elastycznością, która pozwala kościom poruszać się względem siebie. Owym elementem są więzadła oraz ścięgna, których głównym budulcem jest kolagen. Ruch kości jest możliwy w dużej mierze z uwagi na fakt, że są one pokryte tkanką chrzęstną, składającą się z wody, kolagenu i proteoglikanów.

Zalecenia dla biegaczy - dieta

Czynniki zewnętrzne często doprowadzają do wielu negatywnych zmian w obrębie chrząstki. Intensywne obciążanie układu kostnego może zakończyć się nie tylko dolegliwościami bólowymi w obrębie stawu kolanowymi, ale również doprowadzić do kontuzji i urazów. Tego rodzaju zmiany mają sporo podobieństw z chorobami zwyrodnieniowymi stawów i reumatoidalny zapalaniem stawów, co potwierdzają liczne opinie specjalistów.

Chcąc zapobiec kontuzji kolana, należy stosować zdrową i zbilansowaną dietę. W codziennym menu warto uwzględnić ryby morskie oraz inne produkty bogate w kwasy omega-3. Kluczowe znaczenie mają też produkty pochodzenia roślinnego. Dieta powinna być obfita w warzywa i owoce, które najlepiej spożywać w surowej postaci. Dobrze też jest zwiększyć ilość spożywanego regularnie błonnika, który oferuje ogrom ważnych dla naszego organizmu właściwości. Z kolei spożywanie produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty pomagają łagodzić objawy stanów zapalnych.

Nie lada ciekawostką są badania, które przekonują, że dieta wegetariańska i dieta wegańska są pomocne przy chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Produkty o właściwościach przeciwzapalnych

Na naszym talerzu powinny znaleźć się też produkty o właściwościach przeciwzapalnych. Zaliczają się do nich warzywa i owoce oraz takie produkty jak soja, awokado czy wspominane już wcześniej ryby, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Jeśli chcesz uniknąć kontuzji kolana, uzupełnij swój jadłospis o jarmuż, jagody i olej lniany. Dzięki temu zadbasz o zdrowe stawy, tym samym minimalizując ryzyko dolegliwości bólowych kolan.

Zioła a zdrowe kolana

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zioła mają ogromny potencjał leczniczy. Co prawda, przyjmowanie preparatów ziołowych powinniśmy skonsultować z lekarzem lub innym specjalistą, bowiem nie wszystkie zioła mogą przynieść nam oczekiwane rezultaty. Są jednak takie, które szczególnie zaleca się sportowcom. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim: dzięgiel chiński, pluskwicę groniastą, lukrecję gładką, pokrzywę zwyczajną, tripterygium wilfordii oraz cantelle asiatica. Zioła mogą skutecznie pomóc nam uniknąć kontuzji kolana i cieszyć się regularnymi treningami biegowymi.

Co pomaga w funkcjonowaniu stawów?

Na temat funkcjonowania stawów przeprowadzano mnóstwo badań naukowych. Niektóre z nich udowodniły, że dwie substancje mają szczególne znaczenie dla prawidłowej pracy stawów. Są nimi glukozamina oraz chondroityna. Specjaliści twierdzą, że substancje te znacząco wpływają na regenerację tkanki chrzęstnej poprzez pobudzanie jej. Szczegóły takiego wpływu ciągle pozostają przedmiotem badań, ale póki co, przypuszcza się, że cały sekret tkwi w właściwościach przeciwzapalnych, jakie oferują glukozamina i chondroityna. W dodatku wspomniane substancje wpływają na produkcję kolagenu, który jest podstawowym składnikiem budulcowym wypełniającym stawy. Regularna suplementacja wspomnianymi substancjami łagodzi ból kolan, co stanowi częsty problem w gronie intensywnie trenujących biegaczy. Dbałość o odpowiednie ilości glukozaminy i chondroityny może zapobiegać kontuzjom kolan.

Rozgrzewka przed treningiem

Każdy biegacz powinien pamiętać o dobrze przeprowadzonej rozgrzewce przed rozpoczęciem właściwego treningu. Rozgrzanie poszczególnych mięśni przed dużymi obciążeniami jest kluczowe dla naszego zdrowia. Brak przemyślanej rozgrzewki może skutkować bolesnymi kontuzjami kolan, które na długi czas są w stanie wykluczyć nas z jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]