Bieganie - jak zacząć?


Ciepłe, wiosenno-letnie dni skłaniają do aktywności. To właśnie wtedy czujemy presję ze strony społeczeństwa. Wszędzie widzimy piękne, smukłe i odkryte ciała, aż sami pragniemy pozbyć się zimowej oponki i pochwalić jędrną sylwetką. Jednak nic nie przychodzi tak łatwo, jak byśmy tego chcieli. Aby ujędrnić i wysmuklić ciało musimy wziąć się w garść i rozpocząć wybraną przez siebie aktywność fizyczną. Jaką? Na początek spróbuj… pobiegać!

Wyznacz cel

Najpierw warto wyznaczyć sobie cel, a później starać się do niego dążyć. Chcesz zrzucić parę kilo? Poprawić kondycję? A może pozbyć się cellulitu lub umięśnić ciało? Dokonaj wszystkich potrzebnych pomiarów, zanotuj je i wyznacz konkretny cel. Np. ogólna chęć schudnięcia nie zadziała tak, jak wyznaczenie sobie, że chcesz się pozbyć 5 kg lub 8 cm w obwodzie. Po systematycznych treningach, gdy zobaczysz pierwsze efekty – to właśnie one, oprócz celu, będą Cię motywowały do dalszej, ciężkiej pracy nad własną sylwetką.

W przypadku biegania celem może być pokonywany przez Ciebie dystans. Twoim marzeniem jest przebiegnięcie maratonu? Daj sobie np. 2 lata na przygotowania, wyznacz konkretny plan treningowy i realizuj nie tylko główny cel, jakim jest przebiegnięcie maratonu, ale również te mniejsze – np. co miesiąc zwiększaj przebiegany dystans.

Znajdź motywację

Oprócz wyznaczonego celu musisz mieć odpowiednią motywację. Często jest tak, że wstajesz rano i od razu wiesz, że ten dzień nie będzie należał do Ciebie, a jedyne, czego pragniesz, to wrócić z powrotem do łóżka.

  • Twoją motywacją najczęściej będzie wyznaczony cel, ale możesz sobie pomóc również w inny sposób,
  • znajdź osobę, która będzie Cię wspierała i dodawała otuchy w trudnych chwilach,
  • przygotuj motywujące hasła, wydrukuj je i porozklejaj na wysokości wzroku,
  • znajdź kompana, który będzie dążył do tego samego celu, który pokonacie razem!

Odpowiednio się przygotuj

Nigdy nie zapominaj o odpowiednim przygotowaniu. Pamiętaj o skompletowaniu odpowiedniego stroju do biegania – oddychającej odzieży na lato i termoaktywnej na zimę, a także wygodnych butów, które zadbają nie tylko o przyczepność, ale i odpowiednią amortyzację. I najważniejsze – nigdy nie zapominaj o rozgrzewce przed treningiem i wyciszeniu organizmu po nim. Dzięki temu unikniesz niechcianych zakwasów, naciągnięć mięśni i kolek. Tak przygotowany możesz zaczynać swoją przygodę z bieganiem. Gotowy? Czas na trening!

Zobacz kolekcje butów do biegania

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]