Bieganie - kiedy widać efekty?

Bieganie to aktywność fizyczna, której podejmują się ludzie w każdym wieku. Główny cel? Zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Nie dziwi więc, że jednym z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących joggingu jest: kiedy widać efekty?

Bieganie a spalanie tłuszczu

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jeśli zdecydowałeś się na bieganie jako podstawową formę treningu, to jest to świetna decyzja! Nawet pół godziny joggingu dziennie może przynieść naprawdę spektakularne efekty. Bieganie to prawdziwy pogromca tłuszczu , dlatego że mamy do czynienia z treningiem cardio, a zatem pracujemy na podwyższonym tętnie. Dzięki temu tłuszcz spala się o wiele szybciej, niż w przypadku osób, które korzystają wyłącznie ze zdrowej diety lub ćwiczą mniej wymagające dyscypliny takie, jak joga czy pilates. Dodatkowo wzmocnisz tempo spalanie tłuszczu, gdy:

  • potrenujesz z rana. Jeśli tylko masz taką możliwość, to wstań godzinę wcześniej niż zwykle i wybierz się na bieganie! Nie musisz robić tego na czczo. Możesz spożyć niewielką węglowodanową przekąskę, która pozwoli na produkcję energii w mięśniach, na przykład batonika musli albo sok pomarańczowy. Taki tryb treningowy spala mnóstwo kalorii i pobudza organizm do intensywnej pracy przez cały dzień.
  • zaczniesz bawić się tempem. Bieganie jednostajne jest efektywne, jednak jeśli chcesz przyspieszyć widoczność rezultatów, to możesz spróbować biegania interwałów. Interwały polegają na zmianie tempa w konkretnych sekwencjach biegu, dzięki czemu tętno wzrasta i maleje, a tłuszcz spalamy jeszcze długo po ukończeniu treningu!


Bieganie – kiedy widać efekty?

Przejdźmy jednak do odpowiedzi na pytanie, które nurtuje praktycznie każdego początkującego biegacza – kiedy widać efekty? Mimo że każdy organizm jest inny, a nasze ciało musi poradzić sobie z różną ilością tkanki tłuszczowej, możemy w przybliżeniu określić czas, w którym zaczyna się coś dziać w zakresie postępów na sylwetce. Czynnikami sprzyjającymi są zdecydowanie zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli biegasz, ale mimo to jesz nieregularnie lub niezdrowo, to nie licz na efekty w ogóle! To jak marnowanie pracy wykonanej podczas treningów. Jeśli jednak wraz z bieganiem podjąłeś się wyzwania zdrowego odżywiania, to pierwsze efekty zauważysz już po dwóch tygodniach ćwiczeń! Gdzie szukać oznak, że coś zaczyna się poprawiać? Przede wszystkim na brzuchu! To tutaj zazwyczaj gromadzi nam się najwięcej tłuszczu i stąd też tłuszcz ten jest spalany podczas treningów biegowych. U kobiet po dwóch tygodniach można też zaobserwować zmniejszenie obwodu bioder czy ud. W obserwacji efektów biegania warto pamiętać, że:

  • będą one widoczne po 2 tygodniach, ale wyłącznie wtedy, gdy trenujemy regularnie, czyli co najmniej 3 razy w tygodniu,
  • pojawią się, jeśli stosujemy też zdrową dietę,
  • zmierzymy je rzetelnie centymetrem, a nie wagą. Na wadze odnotowuje się nie tylko utratę masy tłuszczowej, ale też utratę wody czy przybranie na masie mięśniowej, dlatego taki wynik może być mocno przekłamany,
  • widoczne efekty powinny motywować do dalszej pracy, a nie sprawiać, że osiądziemy na laurach!


×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]