Bieganie po jedzeniu

Bieganie i jedzenie to dwa ściśle powiązane ze sobą tematy. Wyłącznie dbając o obydwa aspekty – trening i żywienie, będziesz cieszyć się dobrym zdrowiem, efektywnością ćwiczeń, ale też przyjemnością z każdego biegu. Ta ostatnia kwestia ma szczególne znaczenie, gdy wybierasz się na trening po jedzeniu. Zatem: co jeść przed bieganiem? Ile odczekać po spożyciu posiłku? I czy lepiej jest biegać na czczo? Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

Bieganie – po jedzeniu czy na czczo?

Zarówno bieganie po jedzeniu, jak i trening na czczo mają swoich przeciwników i zwolenników. Od dłuższego czasu mylnie powtarzany jest mit o tym, że wyłącznie bieganie bez wcześniejszego posiłku pozwala spalać tłuszcz, bo organizm pobiera energię z nagromadzonej tkanki tłuszczowej, a nie z dostarczonych mu w postaci jedzenia kalorii. Warto jednak wspomnieć, że trening po niewielkiej, węglowodanowej przekąsce jest równie skuteczny, jak ten wykonany na czczo, a zdecydowanie bardziej bezpieczny! Bieganie bez jedzenia to spore ryzyko osłabienia, a nawet omdlenia na trasie. Organizm, który nie dostał dawki kalorii, a jest zmuszany do intensywnego wysiłku fizycznego, może zwyczajnie odmówić nam posłuszeństwa. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy lepiej biegać po jedzeniu czy na czczo, postaw na bezpieczną, zdrową i przyjemną opcję numer jeden!

Bieganie po jedzeniu – ile odczekać po posiłku?

Nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna podejmowana od razu po spożyciu posiłku nie jest ani przyjemna, ani efektywna. Szczególnie, jeśli biegasz popołudniu lub wieczorem, powinieneś odczekać trochę czasu, dając organizmowi szansę na spokojne trawienie. Pozostaje więc tylko zapytać: po jakim czasie od jedzenia można wybrać się na trening? Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, bo metabolizm każdego z nas działa na innych obrotach. Znaczenie ma także to, jak duży był nasz posiłek i z czego się składał. Jeśli biegasz po niewielkiej przekąsce z węglowodanami o poranku, na przykład po szklance soku pomarańczowego albo bananie, wystarczy, że odczekasz około pół godziny. Z kolei jeśli wybierasz się na trening wieczorem lub po obiedzie, to przyda Ci się godzinny, a nawet dwugodzinny odpoczynek! Sygnałem do rozpoczęcia ćwiczeń będzie Twoje dobre samopoczucie – bez odczucia ciężkości czy przesycenia.

Co jeść przed bieganiem?

Ostatnią istotną kwestią jest komponowanie posiłku, który spożyjemy przed bieganiem tak, by zapewniał on odpowiednią dawkę składników odżywczych. Podstawowym elementem dania lub przekąski powinny być węglowodany, które napędzają organizm i są przerabiane na energię niezbędną w trakcie biegu. Przydadzą się więc produkty zbożowe, warzywa i owoce. Rano możesz zaserwować sobie nawet niewielki posiłek w postaci banana albo wafli ryżowych. Czego unikać? Przed bieganiem nie jedz produktów mlecznych i nabiału. Kiepskim pomysłem będą też ciężkostrawne dania, które mogą wywoływać problemy żołądkowe!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]