Bieganie ultramaratonów

Na początku pokonujesz własne ograniczenia, biegając 5, a później 10km. Gdy się wprawisz, startujesz w pierwszych biegach ulicznych i zaczynasz skrycie marzyć o maratonie. Udaje Ci się przebiec ponad 42km i nie umiesz opisać słowami uczucia wszechogarniającej satysfakcji. Tylko co dalej? Jeśli Ci mało, sprawdź bieganie ultramaratonów!

Ultramaraton – czym jest?

Ultramaraton to bieg na dystans dłuższy od maratońskiego, czyli ponad 42,195km. Mistrzostwa w Polsce i Europie rozgrywają się z reguły na odległości 100km i trwają 24 godziny. Największą popularnością w kraju cieszy się Supermaraton Kalisia, ale jeśli bieganie w stylu Forresta Gumpa Cię wciągnie, możesz zorganizować sobie trasę z ultramaratonem w tle i zwiedzić przy okazji najpiękniejsze zakątki Polski, na przykład Bieszczady (Bieg Rzeźnika), Beskid Sądecki (Bieg 7 dolin) czy Sudety (Sudecka Setka). W ultramaratonach mogą biegać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jedyne, czego potrzebujesz to dobre przygotowanie i mnóstwo samozaparcia!

Dla kogo ultramaraton?

  • Dla tych, którzy chcą się sprawdzić,
  • Dla wszystkich, którym nie wystarcza maraton,
  • Dla prawdziwych pasjonatów biegania,
  • Dla wielbicieli sportów wytrzymałościowych.

Bieganie ultramaratonów – jak się przygotować?

Nie ulega wątpliwości, że bieganie ultramaratonów nie jest łatwą sprawą, a żeby pokonać dystans 100km, musisz być naprawdę świetnie przygotowany. No właśnie, tylko jak to zrobić? Nie będziesz przecież wychodził raz w tygodniu na stukilometrową przebieżkę w swojej okolicy! Bez obaw, plan musi uwzględniać kilka istotnych punktów:

1.Długie wybieganie – trening dla ultramaratończyka

Nawet maratończyk nie przebiega na treningach 42 kilometrów, ale trening obejmujący długie wybieganie jest tu rzeczywiście najbardziej efektywny. Im dłuższe dystanse, tym lepiej. Musisz pracować nad swoją wytrzymałością i, co najważniejsze – kondycją, która w trakcie ultramaratonu nie może Cię zawieść. Najistotniejsze będzie zwiększanie wydolności – zarówno serca i układu oddechowego, jak i mięśni. Na długie wybieganie przeznacz przynajmniej dwa dni w tygodniowym planie treningowym.

2.Siłownia dla wzmocnienia mięśni

Dobry ultramaratończyk musi dysponować sporą siłą mięśni, dlatego bardzo istotny będzie dla niego trening wzmacniający na siłowni. Najwięcej energii warto spożytkować na trening nóg, które jak wiadomo biegaczowi są najbardziej potrzebne do pracy. Aby ćwiczyć efektywnie, warto zgłosić się do trenera personalnego, który ułoży nam trening siłowy na wzmocnienie mięśni, a nie na przyrost masy. Dzięki temu zyskasz pożądany efekt.

3.Dieta wysokoenergetyczna

Jak w przypadku każdego sportowca, liczy się nie tylko trening, ale też żywienie. Tu możesz na wstępie wykreślić z listy diety low carb czy paleo, bo podaż węglowodanów będzie w nich dla Ciebie niewystarczająca. Przy intensywnym trybie treningowym węglowodany, które są głównym źródłem energii podczas treningów, powinny zajmować nawet 60% Twojej codziennej diety. Wskazane są makarony, pieczywo, warzywa i owoce, a także „zasilanie” mięśni białkiem pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

4.Praca nad psychiką

Długodystansowcy zawsze powtarzają, że nawet najlepiej wypracowana kondycja nie pomoże w trakcie ultramaratonu, jeśli z wyzwaniem nie poradzi sobie głowa. Dlatego istotnym elementem przygotowań do biegania ultramaratonów będzie trenowanie się w wytrzymałości. Znajdź na siebie sposób, który sprawi, że w momencie największej słabości nie zechcesz się poddać, lecz będziesz walczyć dalej. Warto poukładać sobie w głowie, by psychika nie przeszkodziła nam w zdobyciu wymarzonych 100km biegiem!

Zobacz kolekcje butów do biegania

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]