Bieganie z psem

Szukasz wiernego towarzysza do biegania, który zawsze będzie Cię wspierał i nigdy nie odpuści? Wbrew pozorom to nie musi być mąż, siostra czy sąsiadka, szczególnie, jeśli członkiem Twojej rodziny jest niezastąpiony, czworonożny pupil! Pytanie tylko: jak biegać z psem, byście oboje na tym skorzystali?Podstawowe zasady biegania z psem.

Upewnij się, że Twoja rasa psa może biegać

Podobnie jak ludzie, psy zmagają się z różnymi schorzeniami, które mogą być przeciwwskazaniem do biegania. Dlatego jeśli zamierzasz uprawiać z pupilem sport, warto dokładnie przemyśleć wybór rasy. Między innymi wesołe beagle są doskonałymi towarzyszami do biegania. Z kolei kiepskim pomysłem, wręcz niemożliwym do wykonania, będzie uprawianie joggingu z mopsem czy buldogiem. Warto wiedzieć, że rasy wyróżniające się krótkimi pyszczkami lub łapami nie są najlepszymi kompanami do aktywności fizycznych, ponieważ mogą nabawiać się kontuzji lub zwyczajnie mieć poważne problemy z oddychaniem. Zatem zanim zaczniesz biegać z psem, dokładnie zapoznaj się ze specyfiką rasy lub skonsultuj się w tej sprawie z weterynarzem.

Wybierz miejsce do biegania z psem

W kwestii uprawiania joggingu z psem problemem może okazać się wybór miejsca. W grę wchodzą wyłącznie zewnętrzne tereny, ale wykluczyć możesz boiska i stadiony, na których nie wolno przebywać ze zwierzętami. Najlepszą opcją będą więc lasy i parki, w którym zarówno ty, jak i Twój pies, możecie świetnie się bawić i napawać świeżym powietrzem. Świetnym rozwiązaniem na wasze pierwsze wspólne treningi będą w miarę spokojne, wyludnione tereny. Dzięki czemu nauczysz pupila nowej formy ruchu bez rozpraszania go, co mogłoby być nieosiągalne w miejscach, w których przebywa dużo ludzi lub co gorsza… innych psów.

Na smyczy czy luzem – jak biegać z psem?

Podstawowym dylematem w kwestii biegania z psem jest oczywiście smycz lub jej brak. Tu niektórzy doświadczeni biegacze poleciliby charakterystyczną, krótką smycz do biegania, która świetnie sprawdza się na tego typu treningach. Jednak zdecydowanie najmilszą dla psa opcją jest bieganie luzem. Możecie sobie na to pozwolić w dwóch sytuacjach:


  • Jeśli w pobliżu nie ma ludzi/psów,
  • Jeśli Twój pies był szkolony. A jeśli o tym mowa…


Jak ułatwić sobie bieganie z pupilem?

Trzeba przyznać, że bieganie z psem może być sporym wyzwaniem dla obydwu stron, szczególnie, jeśli nasz czworonóg nie zna podstawowych komend. Jeśli do tej pory nie poświęcałeś zbyt wiele czasu na szkolenie go, to wspólne bieganie będzie naprawdę trudne. Sprawę może ułatwić spotkanie z psim behawiorystą lub kilka elementarnych szkoleń. Niewątpliwie bardzo przydatne przy bieganiu z psem będzie nauczenie go chodzenia przy nodze, a także reagowania na komendę „do mnie”. Dzięki temu przejmiemy pełną kontrolę i unikniemy niebezpiecznych sytuacji na trasie.

Nie ulega wątpliwości, że bieganie z pupilem to fantastyczna rzecz zarówno dla nas samych, jak i naszego psa, który uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Aby jednak czerpać korzyści z treningu, a nie jedynie biegać za psem czy troszczyć się o to, aby się nie zapodział, trzeba zadbać o jego podstawową edukację i zasady bezpieczeństwa. Pamiętaj również o tym, że nie każdy pies jest stworzony do takiej aktywności. Warto sprawdzić, czy Twojemu pupilowi wspólne bieganie wyjdzie na zdrowie!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]