Bieganie z pulsometrem

Pulsometr – niewielkie urządzenie elektroniczne, które cieszy się coraz większą popularnością wśród biegaczy. Jeden mały sprzęt, który wiele zmienia w treningu biegającego. Zastanawiasz się, czy ty również go potrzebujesz? Nie wiesz, co daje bieganie z pulsometrem? Sprawdź garść niezbędnych informacji na ten temat!

Bieganie z pulsometrem – co daje?

Nie jest tajemnicą, że w trakcie każdego podejmowanego przez nas wysiłku fizycznego, wartość naszego pulsu wzrasta. Podczas, gdy w czasie spoczynku przeciętne tętno dorosłego człowieka wynosi około 70 uderzeń na minutę, w trakcie biegu może wzrosnąć do nawet 180. Puls to nic innego, jak ruch naczyń tętniczych, który zależy od częstotliwość skurczów naszego serca. Jest więc sprawą kluczową, by kontrolować jego wartość podczas uprawiania sportu. Najlepiej sprawdza się w tym wypadku proste w obsłudze urządzenie elektroniczne, jakim jest pulsometr. Urządzenie to mierzy częstotliwość skurczów przez cały czas trwania biegu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostosować nasze tempo i intensywność ruchu do wydolności serca. Co więc daje bieganie z pulsometrem?

  • Możliwość stałego kontrolowania pracy serca i naczyń tętniczych.
  • Pozwala uniknąć problemów z krążeniem w trakcie biegu. Chroni przed zbyt szybkim tempem, ale też podpowiada, w którym momencie i w jaki sposób zwolnić prędkość, by było to bezpieczne dla organizmu.
  • Umożliwia lepszą kontrolę nad spalaniem tłuszczu w trakcie biegania – na określonych wartościach naszego tętna możemy spalać szybciej. Z użyciem pulsometru łatwiej też wykonać trening interwałowy

Bieganie z pulsometrem – sam sprzęt nie wystarczy

Bieganie z urządzeniem, które mierzy nasze tętno, staje się coraz bardziej popularne wśród biegaczy. Warto jednak wspomnieć, że aby rzeczywiście z niego korzystać, trzeba posiąść elementarną wiedzę na temat stanu naszego zdrowia oraz pracy serca człowieka. Podstawowa kwestia to znajomość własnego organizmu i obserwacja sygnałów ciała. Przeciętny puls u dorosłego człowieka w stanie spoczynku to 70 uderzeń na minutę, jednak w zależności od naszego wieku, wagi czy stylu życia wartość ta może się wahać. Zupełnie inne tętno maksymalne w trakcie biegu będzie mogła uzyskać zdrowa kobieta w wieku 25 lat, a inne palący mężczyzna po czterdziestce ze sporą nadwagą. Warto wiedzieć, ze puls jest sprawą indywidualną, a uśrednione wartości nie muszą dotyczyć nas wszystkich. Kołatanie serca, problemy z oddychaniem czy osłabienie organizmu w trakcie biegu to zawsze istotne sygnały, których nie wolno nam zignorować! Możemy jednak ustrzec się przed wystąpieniem tego typu dolegliwości właśnie dzięki bieganiu z pulsometrem. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto wykonać u siebie badania wydolnościowe u lekarza albo obliczyć wartość maksymalnego tętna ze specjalnego wzoru. Najbezpieczniejsze dla serca jest bieganie do 150-160 uderzeń na minutę, dlatego na początek warto przestrzegać tej granicy i dostosować do niej swoją prędkość!

Czy potrzebujesz pulsometru ?

Wydawać by się mogło, że pulsometr do biegania to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z krążeniem albo oddychaniem. Jednak wbrew pozorom takie urządzenie będzie przydatne dla każdego biegacza. Bieganie jest najbardziej efektywne i bezpieczne, gdy współpracujemy z naszym organizmem, a dzięki pulsometrowi będzie to o wiele prostsze. Z takim akcesorium możesz nie tylko kontrolować serce i biegać bezpiecznie, ale także osiągać coraz lepsze wyniki. Mierzenie pulsu w trakcie treningu biegowego sprawdzi się u osób, które trenują do zawodów. Będą mogły one dostosowywać tempo do swoich możliwości wydolnościowych i pracować nad strategią biegu w zgodzie z własnym organizmem. Jeżeli nie wiesz jak wybrać pulsometr do biegania kliknij tutaj i zapoznaj się z naszym poradnikiem! Bieganie z pulsometrem to także dobra opcja dla osób początkujących i tych, których celem jest spalanie tłuszczu. Mierząc puls i dostosowując do niego prędkość biegu, możesz na przykład zrobić bardzo dobry trening interwałowy, który pozwoli spalić jeszcze więcej tkanki tłuszczowej od biegania na jednym, stałym tętnie!

Jak dobrać pulsometr do biegania?

W ofercie marek sportowych i elektronicznych znajdziemy dziś coraz więcej ciekawych gadżetów dla biegaczy. Najprostszą opcją jest tradycyjny pulsometr, który zazwyczaj składa się ze specjalnej opaski z czujnikiem, którą zakładamy na klatkę piersiową, oraz opaski na nadgarstek. Takie pulsometry do biegania znajdziesz między innymi w asortymencie marki Polar. Znakomitym rozwiązaniem będzie też monitor aktywności lub zegarek treningowy. Taki sprzęt jest nieco droższy, ale też bardzo dokładny w mierzeniu pulsu i funkcjonalny. Zegarek czy monitor aktywności zmierzy nie tylko wartość naszego pulsu, ale również ilość spalonych kalorii, przebyty dystans czy czas treningu!

Podsumowując: bieganie z pulsometrem to nie tylko sezonowa moda, ale kwestia bezpieczeństwa i efektywności każdego trenującego. Wartość naszego tętna to ważna informacja, która może zaważyć na naszym samopoczuciu, a nawet życiu. Zdecydowanie warto zainwestować w pulsometr i zrobić badania, które wykażą, na jakim poziomie jest nasza aktualna wydolność i jakie bieganie będzie dla nas najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]