Co jeść po treningu Crossfit?

Odpowiednie żywienie w diecie crossfitera ma ogromny wpływ na jego efektywność i dobre samopoczucie w trakcie treningów. Wpływa także, co oczywiste, na kształtowanie jego sylwetki, umięśnienie i spalanie tłuszczu. Mitem jest, że ćwiczenie w tak intensywny sposób daje nam przyzwolenie na jedzenie wszystkiego, co lubimy, łącznie ze słodyczami, fast-foodami i niezdrowymi tłuszczami zwierzęcymi. Może nie odbije się to na naszym wyglądzie, jednak treningi będą trudniejsze, a zdrowie pogorszy się błyskawicznie. Dlatego warto zapoznać się z zasadami diety dla crossfiterów. Na początek: co jeść po treningu crossfit?

Uzupełnij płyny!

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać po intensywnej sesji crossfitowej, powinno być uzupełnienie płynów. Nie bez przyczyny dietetycy i trenerzy biją na alarm, że w trakcie ćwiczeń o wysokiej intensywności ubytek wody z organizmu jest naprawdę spory i może zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego kluczowe będzie zaspokojenie pragnienia oraz uzupełnienie niedoborów, które pojawiły się wraz z przelanym na treningu crossfit potem. Co pić? Standardowo najlepsza będzie woda mineralna, niegazowana, która świetnie nawadnia organizm. Można też zastąpić ją napojem izotonicznym, który dodatkowo wyreguluje zachwianą gospodarkę elektrolitową. Jeśli straszą cię niebieskie i zielone napoje ze sklepowych półek, możesz spokojnie wymienić je na coś naturalnego, czyli wodę kokosową. Ma cudowne właściwości nawadniające oraz wysoką zawartość minerałów. Po treningu crossfit unikaj picia słodkich i gazowanych napojów. Po soku owocowym, który tylko z pozoru jest zdrowy, może zrobić ci się niedobrze. A gazowany napój szybko odbije ci się czkawką. Lepiej postawić na sprawdzone przy innych treningach sposoby nawodnienia i koniecznie uzupełnić płyny tuż po ukończonym treningu!

Co jeść po treningu crossfit?

W diecie crossfitera według samego Grega Glassmana (pomysłodawcy idei crossfitu) najważniejsze jest mięso, warzywa i owoce, orzechy oraz zdrowe produkty zbożowe. Podkreśla się, że stosunek węglowodanów, białek i tłuszczów powinien oscylować w granicach 40%-30%-30%. I reguła ta ma swoje odzwierciedlenie w podstawowych zasadach żywienia po treningu. Jak to wygląda w praktyce?

  • Węglowodany pod takimi postaciami, jak: produkty zbożowe (płatki owsiane, pełnoziarniste makarony lub pieczywo, kasze, ryż), warzywa i owoce są niezbędnym elementem posiłku po treningu crossfit ze względu na fakt, że w trakcie intensywnego wysiłku spaliliśmy mnóstwo kalorii, które czerpaliśmy z mięśni. Energia w organizmie bierze się właśnie z węglowodanów, a jeśli straciliśmy jej sporo, to naszym zadaniem jest ją uzupełnić. Dlatego tuż po treningu powinniśmy spożyć danie, które składa się w głównej mierze ze zdrowych węglowodanów.
    Uwaga! Wybierajmy jednak produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, które nasycą nas na długo, a nie szybko podniosą poziom cukru, jednak na bardzo krótko!
  • Białko pod takimi postaciami, jak mięso (wołowe, wieprzowe, drób), ryby (łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz, pstrąg, itp.), nabiał (twaróg, jogurt naturalny, jajka), rośliny strączkowe (fasola, groch, cieciorka) jest podstawowym budulcem mięśni. Jeśli więc chcemy, by nasza sylwetka rosła w siłę, to dużą częścią posiłku po treningu crossfit powinny być właśnie bogate źródła białka.
    Uwaga! Rosną w siłę również producenci białek, z których można przygotować sobie koktajl do wypicia tuż po treningu. Pamiętajmy jednak, że to tylko jedna z szybszych opcji, z których możemy skorzystać. Jeśli jednak mamy możliwość, białko powinno pochodzić z naturalnych produktów, które spożywamy w diecie.
  • Tłuszcze, ale te zdrowe (olej lniany, kwasy omega-3 z ryb, orzechy i pestki, masło orzechowe) są potrzebne do transportu substancji odżywczych czy rozpuszczania cennych witamin (A, D, E, K), dlatego powinniśmy włączać je również do posiłków po treningowych, jednak z rozsądkiem. To w dalszym ciągu tłuszcze!


Posiłek po treningu crossfit powinien być bogaty w dobre makro, czyli wysokiej jakości węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, białko najlepiej z naturalnych produktów spożywczych oraz umiarkowaną ilość zdrowych tłuszczów. Dzięki temu zapracujemy nie tylko na piękną, umięśnioną sylwetkę, ale także na moc, energię, siłę oraz zdrowie organizmu!

Zobacz kolekcje butów do Crossfitu

Zobacz również pozostałe poradniki Crossfit

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]