Co jeść po treningu na siłowni?


Trening to dla osób ćwiczących jeden z najważniejszych elementów dnia. Aktywność fizyczna to wbrew pozorom bardzo poważna sprawa – istotne są nie tylko przygotowanie i rozgrzewka, ale także proces regeneracji i odpoczynek. By ćwiczenia były efektywne musisz dbać o swoje ciało oraz o dietę. To ona w bezpośredni sposób wpływa na Twój trening i jego jakość. Co jeść po ćwiczeniach, by uzupełnić brakującą energię i mikroelementy? Czego unikać w potrawach spożywanych po treningu? Poznaj wskazówki przygotowane przez redakcję up8.pl i udoskonal swój plan ćwiczeń tak, by przynosił jeszcze lepsze wyniki!

Przez żołądek do mięśni

Po intensywnym treningu najważniejsze jest uzupełnienie białek i węglowodanów. To one zostały spalone podczas ćwiczeń, one też bezpośrednio odpowiadają za regenerację mięśni i ich rozbudowę. Dieta sportowca powinna być bogata w białko, jednak spożywanie go po treningu jest szczególnie ważne. Podobnie jest również z węglowodanami – uzupełnienie tych związków organicznych ułatwi nam regenerację i dostarczy potrzebnej energii . Skąd czerpać białko i węglowodany? Większość sportowców wykorzystuje do tego potrawy z jajek takie jak na przykład omlet lub jajecznica. Te dania to idealne rozwiązanie po intensywnych ćwiczeniach – możesz wzbogacić je swoimi ulubionymi dodatkami. W przypadku omletu na słono najlepiej sprawdzą się szpinak, grzyby, ser, szynka czy świeże pomidory. Jeśli preferujesz słodki omlet, być może skusisz się na dodatnie świeżych owoców, orzechów lub naturalnych cukrów – syropu z agawy, miodu lub syropu klonowego. Fani jajecznicy do swojego dania powinni dodawać szynkę, ser bądź suszone pomidory.

Zadbaj o różnorodność

Jeśli jesteś po intensywnym treningu, potrzebujesz naprawdę dużej dawki energii i białek – budulca Twoich mięśni, w tym celu przygotować możesz makaron lub ryż. Są to dania niezwykle smaczne, a do tego tanie i szybkie w przygotowaniu. Do makaronu dodać możesz rybę, mięso wołowe lub drobiowe oraz ulubione warzywa – cukinię, brokuły bądź szpinak. Dania z ryżem urozmaicić możesz smacznym sosem: śmietanowym, pomidorowym bądź warzywnym. Dobrym sposobem na uzupełnienie białek i węglowodanów są również koktajle białkowe. Można wykonać je z jogurtu lub twarogu z mlekiem. Popularną praktyką jest dodawanie sproszkowanego białka lub odżywki, która znacznie przyspiesza regenerację organizmu. Koktajl urozmaicić możesz też ulubionymi owocami lub bogatymi w kwasy tłuszczowe orzechami.

Nie idź na łatwiznę

Czego unikać w posiłkach po treningu? Przede wszystkim cukrów i tłuszczów. Wystrzegaj się produktów przetworzonych takich jak gotowe dania czy garmażeria – jeśli nie masz siły gotować po siłowni, przygotuj swój posiłek przed treningiem. Unikaj również słonych i słodkich przekąsek – słodyczy, czekolady i chipsów – chwilowa przyjemność zniweczy cały trud włożony w trening. Zapomnij również o słodkich napojach, nawet tych „bogatych w witaminy”. Zamiast tego sięgnij po świeże owoce i wodę.

Zadbaj o siebie

Posiłek po ćwiczeniach to wciąż przez wiele osób bagatelizowany aspekt treningu. A przecież to on wpływa na szybką regenerację organizmu i jego odpoczynek. Staraj się przygotowywać dania z myślą zarówno o białkach, jak i węglowodanach – w ten sposób zapewnisz mięśniom odpowiednią dawkę niezbędnych związków organicznych . Pamiętaj – wykorzystując popularne, smaczne dodatki w postaci warzyw lub mięsa, z łatwością ugotujesz proste i szybkie danie, które postawi Cię na nogi po każdym, nawet najcięższym treningu!

×