Co jeść przed treningiem Crossfit?

Odpowiednio zbilansowane posiłki przed treningiem crossfit oraz po jego ukończeniu pozwalają na efektywne i bezpieczne ćwiczenie. Dzięki właściwie dobranej diecie jesteśmy w stanie utrzymać swoją wagę na dobrym poziomie oraz pracować nad zmniejszeniem tkanki tłuszczowej i zwiększeniem masy mięśniowej. Posiłek przedtreningowy odgrywa w tym cyklu kluczową rolę, bo to właśnie on dostarcza nam energii do wykonania wszystkich ćwiczeń! Co więc jeść przed treningiem crossfit?

Crossfit – nigdy nie na czczo!

Na początek małe ostrzeżenie dotyczące trenowania na czczo, które w ostatnim czasie stało się bardzo popularne wśród wszystkich marzących o szybkim zrzucaniu zbędnych kilogramów. I mimo że rzeczywiście trenowanie na pusty żołądek spala całą masę kalorii i przyczynia się do uzyskania bardzo szybkich i bardzo widocznych rezultatów, może też być równie bardzo niebezpieczne. Bieganie na czczo nie jest dla wszystkich, bo niektórzy mogą poczuć się osłabieni i odwodnieni. A co dopiero może się stać, gdy weźmiemy się za trening crossfit, nie poprzedzając go zbilansowanym posiłkiem?

Trening crossfit to trening o bardzo wysokiej częstotliwości, podczas którego potrzebujemy ogromną ilość energii. Nie wystarczy więc to, co organizm zacznie przerabiać z tkanki tłuszczowej. Do podnoszenia ciężarów potrzebujemy siły, a tej na pewno nie będziemy mieć, jeśli nie zjemy posiłku przed treningiem. Tak intensywny trening bez zjedzenia posiłku może się skończyć zasłabnięciem, a nawet omdleniem, dlatego lepiej spożyć choćby niewielką ilość kalorii!

Co jeść przed treningiem crossfit?

Jak już wspominaliśmy, aby efektywnie wykonać trening crossfit, potrzebujemy dwóch rzeczy – energii i siły. Ta pierwsza bierze się oczywiście z węglowodanów, których w diecie crossfitera powinno być aż 40%. Przed każdym typem treningu, a szczególnie przed takim o dużej intensywności, radzi się spożyć solidną dawkę węgli, które następnie nasz organizm przerobi w energię mięśni. Dzięki temu żadne ćwiczenie nie sprawi nam takich trudności, jakby mogło sprawić przy treningu na czczo. Unikniemy także omdleń, zawrotów głowy czy ogólnego osłabienia ciała podczas ćwiczeń. Źródłem przedtreningowych węglowodanów mogą być: kasze i płatki, pełnoziarniste pieczywo lub makaron, warzywa i owoce.

Takim posiłkiem bogatym w węgle może być na przykład banan, baton musli, jaglanka z owocami (na śniadanie) czy makaron z bazyliowym/pomidorowym/etc. pesto (na obiad).

Co poza tym? Swój posiłek przed treningiem crossfit warto uzupełnić o podstawowy budulec mięśni, czyli białko. Białko w naturalnych postaciach występuje w mięsie, rybach i nabiale, ale także w roślinach strączkowych, jeśli stawiasz na dietę wege. Dzięki trzydziestoprocentowej zawartości białka w daniu przed treningiem crossfit, będziesz miał siłę na wykonanie wszystkich ćwiczeń, a twoja tkanka mięśniowa będzie skutecznie zwiększać swoją objętość!

Ile czasu przed treningiem zjeść posiłek?

Ostatnią kwestią w sprawie jedzenia przed treningiem crossfit jest kwestia odstępu czasowego. Oczywiste jest, że nie możemy udać się na trening od razu po spożyciu posiłku! Niestrawione jeszcze jedzenie uniemożliwiłoby nam sprawne poruszanie się. Przyjmuje się, że mały posiłek przedtreningowy trawi się około godziny. Warto odczekać te sześćdziesiąt minut zanim wybierzemy się na salę treningową. Dzięki temu wartości odżywcze przyswoją się, a organizm swobodnie zacznie produkować potrzebną do crossfitu energię.

Posiłek przed treningiem crossfit to gwarancja mocy podczas sesji ćwiczeniowej. Nie zapominaj o tym nigdy! Nawet jeśli marzysz o szybszym spalaniu albo żyjesz w biegu i nie masz czasu na przygotowywanie dań. Nawet najprostszy, zdrowy posiłek z węgli i białka będzie lepszy niż nic!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]