Co jest lepsze - Crossfit czy siłownia?

W dobie mody na bycie fit każdy, kto marzy o świetnej sylwetce, znajdzie dyscyplinę sportową, która zapewni mu nie tylko osiągnięcie upragnionego, fitnessowego celu, ale także mnóstwo radości i satysfakcji z samego trenowania. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wybrać się na sesję crossfitu, czy może postawić na klasyczną siłownię, to dziś rozwiejemy wszelkie twoje wątpliwości! Co jest lepsze – crossfit czy siłownia?

Lepsze = bardziej skuteczne ?

Należałoby zacząć od tego, że jednoznaczna odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa! Obydwie te dziedziny mają swoje wady i zalety, a poza tym trudno zdecydować, co tak naprawdę znaczy „lepsze”. Jeśli za definicję tego przymiotnika w tym wypadku przyjęlibyśmy „bardziej skuteczne”, to siły rozkładałyby się po równo. Crossfit i siłownia umożliwiają osiągnięcie wymarzonej, perfekcyjnie wyrzeźbionej sylwetki, a to w jakim tempie do niej dojdziemy zależy wyłącznie od naszej samodyscypliny, systematyczności oraz jakości wykonywania ćwiczeń. Z logicznego punktu widzenia bardziej wszechstronne efekty przynosi crossfit. Trudno byłoby ćwiczyć go samodzielnie, bez opieki trenera, a jego intensywność pozwala na bardzo szybkie spalanie tkanki tłuszczowej oraz wyrabianie mięśni. Na siłowni bardzo często zdarza nam się bardziej być, niż ćwiczyć. Jeśli jednak odpowiednio przyłożymy się do trenowania, to już po krótkim czasie będziemy cieszyć się spektakularnymi efektami.

Crossfit, jeśli uwielbiasz rywalizację i szybkie tempo

Tym, co szczególnie przemawia za wyższością crossfitu nad siłownią, jest rywalizacja i szybkie tempo. Taki typ treningu przypadnie do gustu osobom bardzo aktywnym, marzącym o tym, by przy każdej sesji ćwiczeń maksymalnie podnosić sobie poprzeczkę i pokonywać granice własnych możliwości. Na siłowni co prawda możesz dołożyć sobie obciążenia lub zwiększyć ilość powtórzeń, jednak nie towarzyszy temu nutka adrenaliny charakterystyczna dla treningów crossfit. Jeśli więc w sporcie lubisz ducha walki, to zdecydowanie lepszy dla ciebie będzie crossfit.

Siłownia, jeśli wolisz statyczne ćwiczenia, trening samodzielny

Z kolei osoby, którym trudno zmusić się do aktywności fizycznej, ale także takie, które wolą treningi statyczne, na konkretne partie mięśniowe, lepiej odnajdą się na siłowni, niż w boxie do crossfitu. Tu możesz mieć ułożony plan treningowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczenia wykonywać w samotności z muzyką w słuchawkach. Jeśli będziesz mieć ochotę na mocne kardio, to skorzystasz z bieżni, a jeśli ustalisz, że to dzień budowania konkretnej partii mięśniowej, to możesz zająć się rzeźbieniem jej na maszynach z obciążeniami. Siłownia daje osobom, które tego potrzebują, statyczność i spokój podczas treningów, bez adrenaliny i ciągłej gonitwy.

Crossfit, jeśli chcesz spalać tłuszcz

W kwestii efektów trudno byłoby rozstrzygnąć, która z dwóch dyscyplin sportowych jest lepsza. Jednak niewątpliwie osoby, którym zależy na szybkim spalaniu tkanki tłuszczowej, powinny skupić się na treningach kardio. Crossfit daje możliwość błyskawicznego zrzucania zbędnych kilogramów z tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wyszkolić świetną kondycję fizyczną czy też wyrzeźbić ciało. Dzięki temu, że jest to trening mieszany, jego działanie jest bardzo wszechstronne, dlatego gdy zależy ci na szybkich, bardzo widocznych rezultatach, to koniecznie wybierz się na crossfit.

Siłownia, gdy chcesz utrzymać wagę czy zbudować mięśnie

Mimo że treningi na siłowni są często o wiele mniej intensywne niż te odbywające się w specjalnych boxach, nie ustępują na krok w efektywności crossfitowi. Specjaliści mawiają, że nawet bardzo spokojnie, statyczne treningi mogą przynosić nam spektakularne efekty. Dlatego siłownię warto wybrać, gdy chcesz wyrzeźbić konkretne partie mięśniowe, na przykład zapracować na piękne pośladki lub zbudować dobre plecy. Treningi na siłowni sprawdzą się również u osób, które chcą utrzymać swoją wagę na stałym poziomie. Wystarczy wtedy regularnie biegać lub odbywać sesje ćwiczeniowe z ciężarkami.

Jeśli chodzi o dylemat crossfit vs. Siłownia, to tak naprawdę sam musisz dojść do tego, który styl ćwiczeń bardziej ci odpowiada. Obydwa są równie efektywne i wymagające, a kluczem do sukcesu jest w nich dyscyplina i systematyczność! Nie ukrywajmy, że duże znaczenie ma również cena. Crossfit jest wciąż dość drogą dyscypliną sportową, a siłownie coraz częściej oferują atrakcyjne warunki cenowe. Może więc warto mieszać ze sobą klasyczne treningi siłowe z crossfitem? To z pewnością świetna opcja dla osób, które szybko się nudzą!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]