Co to jest crossfit?

Popularność crossfitu wzrasta w błyskawicznym tempie. Wszystko wskazuje na to, że ten nieziemsko wymagający trening powtórzy sukces fitnessu z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jest określany jako katorżniczy, niezwykle ciężki, a nawet morderczy. Jak to się dzieje, że mimo to sięgają po niego nie tylko mundurowi, ale także modelki czy gospodynie domowe? Co to jest crossfit? Na czym polega jego fenomen?

Z garażu do mainstreamu


Na początku należałoby po krótce opowiedzieć historię crossfitu, która wyjaśnia też wiele, jeśli chodzi o specyfikę tego sportu. Crossfit, czyli inaczej trening mieszany, powstał już w latach dziewięćdziesiątych za sprawą Kalifornijczyka – Grega Glassmana. Legendy głoszą, że pionier nowej dyscypliny sportowej pierwsze eksperymenty z innowacyjnym wykorzystaniem sprzętu do ćwiczeń przeprowadzał na sobie samym we własnym garażu. Na długo zresztą tam pozostał, ponieważ crossfit stał się ogólnie znany dopiero w 2002 roku, kiedy Glassman rozpoczął szkolenia treningowe w kalifornijskich jednostkach policyjnych. Metoda była o tyle unikatowa, że wykorzystywała ćwiczenia bardzo różnego typu – od biegowych, przez gimnastyczne, aż po siłowe. Zamiast tradycyjnych sprzętów z siłowni, których już wtedy w Stanach Zjednoczonych było pod dostatkiem, Glassman używał worków z piaskiem, skrzyń, skakanek oraz ciężaru własnego ciała. Cel? Niektórzy myślą, że chodzi o to, żeby bardzo się zmęczyć. I rzeczywiście, przy crossficie nie sposób tego uniknąć. Chodzi jednak o coś więcej – o kształtowanie sylwetki, wzmacnianie mięśni, poprawę kondycji, siły i zwinności.

Crossfit: trening wszechstronny


W panującej aktualnie modzie na bycie fit każdy znajdzie dla siebie trening idealny. Jedni stawiają na kardio, które pomaga spalić tłuszcz. Inni wybierają bieganie długodystansowe, które wzmacnia kondycję i wydolność. Jeszcze inni sięgają po trening siłowy pod okiem trenera personalnego w klubie fitness, by wzmocnić lub zbudować masę mięśniową. Ci, którzy stawiają na crossfit, wybierają wszystkie te dyscypliny w jednym. Największą siłą treningu mieszanego jest jego wszechstronność. Podczas każdej, trwającej około godziny sesji ćwiczeń, pracujesz jednocześnie nad:


  • sprawnością atletyczną,
  • odpornością krążeniową i oddechową,
  • ogólną kondycją organizmu,
  • wydolnością,
  • szybkością,
  • zwinnością,
  • psychomotoryką,
  • równowagą i koordynacją ruchową,
  • siłą, wytrzymałością i rozciągliwością mięśni.


Wszystko to sprawia, że trudno znaleźć bardziej efektywny na wielu polach trening. Dlatego właśnie wykorzystuje się go w trenowaniu żołnierzy, strażaków czy policjantów. Jak się jednak okazało, nie tylko oni doceniają wartość crossfitu.

Moc wyzwania i rywalizacji


Treningi crossfiterów to nie tylko okazja do pracy nad ciałem, ale także do pracy nad wnętrzem. Zmęczenie towarzyszące serii ćwiczeń przekłada się na umiejętność przekraczania własnych granic możliwości. Przydaje się to zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Taka wysiłkowa rywalizacja znakomicie wpływa na pewność siebie, siłę wewnętrzną czy podejmowanie się kolejnych wyzwań! Nie od dziś wiadomo, że im bardziej się zmęczysz, im dłużej trwa Twój trening, tym więcej endorfin wydzieli twój organizm. Nie bez przyczyny ludzie uśmiechają się po tak katorżniczych ćwiczeniach! Satysfakcja jest nie do opisania!


Crossfit w praktyce


O zaletach crossfitu można by pisać w nieskończoność. Na pewno jednak warto wspomnieć, jak trening mieszany wygląda w praktyce. Od początku istnienia tej dyscypliny wiadomo było, że nie potrzebne będą nowoczesne urządzenia z siłowni, a jedynie duża przestrzeń ze sprzętem, którym może być właściwie wszystko. Dlatego od 2002 roku Greg Glassman wraz z żoną tworzyli tak zwane boxy do crossfitu, które dziś wyrastają jak grzyby po deszczu również na polskim gruncie. Ćwiczymy w nich pod okiem trenera, z reguły z kilku-, kilkunastoosobową grupą, z którą rywalizujemy na czas. Każdy, niezależnie od swojej kondycji i stopnia zaawansowania, wykonuje te same ćwiczenia. Nie bój się jednak, że nie dasz rady z ludźmi, którzy ćwiczą to od dawna! Dla początkujących przewiduje się mniejsze obciążenia, a każdy set ćwiczeń wykonujesz po prostu we własnym tempie, choć wiadomo, że im szybciej, tym lepiej! Nie ma tu przerw pomiędzy kolejnymi stacjami – przemieszczasz się między nimi biegiem, by jak najbardziej się zmęczyć. Ćwiczenia, które masz do wykonania to mogą być zarówno podbiegi czy wyciskanie sztangi, jak i przysiady, brzuszki czy burpees! Wszystko zależy od fantazji układającego trening.

Crossfit to niezwykła dyscyplina sportowa, która w szybkim tempie zaskarbia sobie serca kolejnych fanów. Nawet jeśli nie masz świetnej kondycji, wyrzeźbionej sylwetki i wytrzymałości, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć nad tym pracować! Z czasem będzie tylko lepiej!

Kolekcje butów do Crossfitu

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]