Crossfit bez przyrządów

Chciałbyś spróbować treningów crossfit w swoim domu i zastanawiasz się, w co warto się zaopatrzyć? Bez obaw – to prostsze niż Ci się wydaje! Wymyślony przez Amerykanina trening mieszany, którego celem jest praca nad formą, kondycją, rzeźbą i sprawnością, możesz przeprowadzić samodzielnie i bez użycia specjalnych przyrządów! Wystarczy, że zapoznasz się z podstawowymi zasadami gry!

Crossfit bez przyrządów – czy to możliwe?

Odkąd w Polsce pojawiły się pierwsze crossfitowe boxy ta dyscyplina sportowa cieszy się coraz większą popularnością wśród fanów aktywności fizycznej. Wciąż krąży jednak o niej wiele mitów, między innymi o tym, że uprawianie crossfitu jest bardzo kosztowne, a specjalistyczny sprzęt jest niezbędny do wykonywania ćwiczeń. Warto wiedzieć, że crossfit nie tylko możesz trenować w domu, ale też nie musisz wydawać ani złotówki na dodatkowe przyrządy do ćwiczeń! Wspomniany wcześniej pomysłodawca treningu mieszanego – Greg Glassman, sam zaczynał pracę nad formą we własnym garażu, a za sprzęt do ćwiczeń służyło mu to, co akurat znalazło się pod ręką. W crossficie wiele ćwiczeń wykonuje się w ogóle bez zastosowania specjalnych przyrządów!

Czego najbardziej potrzebujesz?

Jeśli decydujesz się na rozpoczęcie przygody z crossfitem w swoim domu, to koniecznie zadbaj o konkretną przestrzeń, która będzie wystarczająca na swobodne poruszanie się i wykonywanie ćwiczeń zarówno w pozycji stojącej, jak i w podporze czy na leżąco. W trakcie sesji crossfitowej powinieneś mieć do swojej dyspozycji co najmniej kilka metrów kwadratowych powierzchni oraz chwilę wolnego czasu, w trakcie którego nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Nawet trenując w domu, nie możesz zapomnieć też o najważniejszym elemencie wyposażenia crossfitera, bez którego ćwiczenia mogą okazać się bardzo ryzykowne. Mowa oczywiście o odpowiednio dobranym obuwiu do crossfitu. Dzięki niemu nie będziesz narażał się na groźne kontuzje! Przyda się również wygodny i przewiewny strój sportowy oraz… plan treningowy.

Jaki plan treningowy?

Do każdej sesji crossfitowej powinno się włączyć ćwiczenia z trzech różnych dyscyplin sportowych – biegania, gimnastyki oraz treningu siłowego. Na początek jednak porządnie rozgrzej wszystkie partie mięśniowe – od pleców i barków, aż po uda, pośladki i łydki. Wykonaj skipy, pajacyki, skłony do nóg, wypady oraz skręty tułowia. Nie zapomnij też o rozgrzaniu nadgarstków, które przydadzą się przy ćwiczeniach w podporze! Przykładowy trening crossfit bez przyrządów ułóż dla siebie z ćwiczeń charakterystycznych dla tej dyscypliny sportowej, które można wykonać bez użyciu dodatkowego sprzętu . Najlepsze będą burpeesy, czyli tak zwane „padnij-powstań”, sprint w miejscu, przysiady, brzuszki i pompki. Seria tych prostych ćwiczeń może wygląda niepozornie, jednak bardzo dobrze wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, rzeźbę, siłę i ogólną sprawność. Jeśli chcesz wykonać więcej ćwiczeń siłowych, dzięki którym zbudujesz mięśnie, to bierz przykład z Glassmana i wykorzystaj obciążenia w postaci tego, co akurat masz w swoim domu. Idealnie sprawdzą się chociażby butelki z wodą albo worki z ziemią! Dobrym patentem na trening crossfit bez sprzętu jest też zamontowanie w drzwiach zwykłego drążka, na którym będziesz mógł się podciągać.

Wbrew pozorom, aby ćwiczyć crossfit, nie musisz wykupować drogiego karnetu ani nawet zaopatrywać się w kosztowny sprzęt. W tym treningu liczy się nie tylko siła i energia, ale też… pomysłowość! Warto wykorzystać najbardziej kreatywne pomysły na trening, ale także podpatrywać ćwiczenia crossfitowe na filmikach w Internecie. Dzięki temu wykonasz trening crossfit bez przyrządów i ryzyka odniesienia kontuzji!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]