Crossfit - ile razy w tygodniu?

Mimo że tydzień ma tylko siedem dni, a my nieustannie narzekamy na niedobór czasu, prawdziwi crossfiterzy potrafią wygospodarować dwadzieścia minut dziennie nawet pięć razy w tygodniu! Taki tryb treningowy jest niezwykle efektywny i w bardzo szybkim tempie kształtuje idealną sylwetkę. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, to koniecznie sprawdź, ile razy w tygodniu warto ćwiczyć crossfit! Oto nasz poradnik.

Mały krok, który wiele zmienia

Na początku swojej przygody z crossfitem, na przykład w ciągu pierwszych kilku tygodni możesz dawkować sobie treningi tak, jak ci wygodnie. Jeśli nawet będzie to tylko jeden dzień na siedem, to pamiętaj, że małymi krokami też można dojść do celu! Co więcej, osoby, które wcześniej w ogóle nie podejmowały żadnej aktywności fizycznej lub zmagały się z dużą nadwagą, zdecydowanie odczują pozytywne skutki trenowania crossfitu raz w tygodniu. Pozornie mały ruch może się okazać zbawiennym dla naszego zdrowia, kondycji i sylwetki. Da on też dobre podstawy do tego, by z czasem dodawać kolejne sesje treningowe w ramach własnych możliwości.

Trzy razy w tygodniu – standard Glassmana dla średniozaawansowanych

Trenerzy i dietetycy w kontekście każdej aktywności fizycznej podkreślają, że już trzy dni treningowe w tygodniu w zupełności wystarczą, by skutecznie i w miarę szybko wyrzeźbić sylwetkę. Jako że crossfit jest z definicji dyscypliną o dość dużej intensywności, to warto zrobić pomiędzy kolejnymi sesjami dzień przerwy, by pozwolić mięśniom się zregenerować. Nie musisz w te dni całkowicie rezygnować z ćwiczenia! Możesz zafundować sobie odprężającą sesję jogi, pilatesu czy stretchingu, które dodatkowo wzmocnią mięśnie i ustabilizują korpus.

Pięć razy w tygodniu dla zaawansowanych

Bardzo zależy ci na szybkich efektach? A może jesteś zawodowcem? Prawdziwi crossfiterzy, którzy w tej aktywności fizycznej odnaleźli poniekąd swoje powołanie, ćwiczą nawet pięć razy w tygodniu. Standard mieści się w granicach, które wyznaczył pomysłodawca tej dyscypliny sportowej – Greg Glassman. Taki trening crossfit pięć razy w tygodniu jest niezwykle efektywny, ale też dość wycieńczający. Przy takim trybie nie wolno zapominać o uzupełnianiu elektrolitów i suplementach! Dieta również powinna być dopasowana nie do zwykłego człowieka, lecz bardziej do sportowca.

Nie więcej niż pięć razy na tydzień

O tym, że regeneracja organizmu i mięśni jest równie ważna jak sam trening, wie dziś chyba każdy podejmujący aktywność fizyczną. Dlatego nie forsuj się nadmiernie, nie przesadzaj z crossfitem, nawet jeśli wydaje ci się, że masz jeszcze zapas siły. Przekroczenie zalecanej dawki pięciu razy w tygodniu może skończyć się groźną kontuzją i ogólnym przemęczeniem organizmu. Nie chodzi tylko o fizyczne przetrenowanie, ale także o znudzenie tą formą aktywności. Zapętlanie się w wir ćwiczeń fizycznych nie jest zdrowe, więc crossfit ćwicz najwięcej pięć razy w tygodniu!

To, ile razy w tygodniu można zafundować sobie sesję crossfitu w dużym stopniu zależy od twojego poziomu zaawansowania. Wdrażaj się w nową formę aktywności powoli i małymi kroczkami, a gdy pokochasz ją jak miliony crossfiterów z całego świata, pamiętaj, aby nie przesadzić!

Polecamy również kolekcje butów na Crossfit

Zapoznaj się z poradnikami Crossfit

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]