Crossfit - jak zacząć?


Moda na ten sport przypłynęła do nas zza oceanu i błyskawicznie rozprzestrzenia się wśród aktywnie żyjących Polaków. Crossfit to dyscyplina dla wytrwałych, chcących poprawić swoją sprawność, kondycję i sylwetkę osób. Zdjęcia i filmy z sesji treningowych wyglądają naprawdę efektownie, jednak zanim dojdziemy do poziomu prawdziwych crossfiterów, musimy od czegoś zacząć. Jak to zrobić? Jakie są pierwsze kroki do pokonania, gdy zaczynamy swoją przygodę z treningiem mieszanym?

Przygotowanie kondycyjne i sprawnościowe

Crossfit z definicji opiera się na wykorzystaniu ćwiczeń fizycznych z różnych dyscyplin sportowych, dlatego dobry crossfiter musi zdobyć sprawność na kilku polach aktywności. Warto też wiedzieć, że ten typ treningu cechuje się sporą intensywnością, więc żeby nie dostać zadyszki i nie zrobić sobie krzywdy już podczas pierwszej sesji, możesz włączyć w przygotowania różnego typu formy ruchu. Nie zaszkodzi, jeśli przed wybraniem się do boxu po prostu zaczniesz biegać czy chodzić na siłownię. Treningi biegowe są częścią crossfitu, dlatego warto zapoznać się z ich specyfiką i wyrobić sobie lepszą kondycję. Dzięki temu podczas sesji crossfitowej będziemy w stanie wytrzymać dłużej i dać z siebie więcej. Ważna jest także masa mięśniowa, którą budujemy poprzez właściwą dietę bogatą w białko oraz ćwiczenia siłowe. Chcesz zacząć z crossfitem? Będzie ci o wiele łatwiej, jeśli do tej pory żyłeś aktywnie. Jeśli crossfit jest aktywnością, którą chcesz zacząć po długim okresie niećwiczenia wcale, to lepiej na początku wybrać się na kilka przebieżek i treningów siłowych.

Zaopatrz się w dobry strój

Bardzo często pomijamy ten etap, myśląc, że ćwiczenie w starych, znoszonych trampkach i koszulce, której nie nosimy od lat, będzie równie wygodne, jak ćwiczenie w specjalistycznych butach i dopasowanej odzieży. Nic bardziej mylnego! Nawet jeśli będzie nam komfortowo (co jest naprawdę mało prawdopodobne), to brak odpowiedniego obuwia jest pierwszym krokiem do nabawienia się groźnej kontuzji. Możesz pominąć kupowanie drogich, technologicznie zaawansowanych ubrań sportowych, jednak kupno butów do crossfitu jest jednym z pierwszych i najważniejszych kroków na drodze do regularnych i bezpiecznych treningów. Ważne będą też rękawice treningowe, które ułatwią podnoszenie ciężarów oraz przewiewna koszulka, niekrępująca swobody ruchów.

Małymi krokami do celu

Wybrałeś buty i strój, a nawet trochę poprawiłeś swoją kondycję i sprawność. Czas wybrać się do profesjonalnego klubu dla crossfiterów. Z pewnością masz już na oku taki, który znajduje się w twojej okolicy lub słynie z dobrej renomy. Pamiętaj jednak o tym, by nie rzucać się od razu na najcięższe ciężary. Crossfit rzeczywiście przynosi najlepsze efekty, gdy każdy trening wykonujemy na 100% swoich możliwości. W przypadku początkujących trener lub osoba bardziej doświadczona powinna zadbać o dobranie dla nich odpowiednich obciążeń czy tempa ćwiczeń. Takie dostosowanie pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie treningu.

Rozgrzewka i stretching – nie zapomnij!

Kolejna sprawa techniczna, dotycząca samych treningów, którą zdarza nam się pomijać to rozciąganie po treningu oraz rozgrzewka przed jego wykonaniem. Przygotowanie mięśni i serca do intensywnej pracy jest niezbędne dla efektywności i bezpieczeństwa każdej sesji treningowej, dlatego nie zaniedbuj tych dwóch etapów!

A jeśli zaczynasz crossfit w domu…

Część osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z crossfitem w zaciszu domowym. To zdecydowanie rządzi się swoimi prawami i wymaga od nas szczególnego przygotowania technicznego i merytorycznego. Zdobywaj wiedzę na temat crossfitu. Korzystaj z gotowych planów treningowych, przygotowanych przez profesjonalistów i dbaj o swój komfort i bezpieczeństwo w trakcie ćwiczenia w domu.

Przygoda z crossfitem naprawdę wiele cię nauczy, jednak zanim się zacznie, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Tu, jak zawsze, przyda się spora dawka zdrowego rozsądku połączona oczywiście z silną motywacją!

Zoabcz poradniki Crossfit

Kolekcje butów do Crossfitu

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]