Crossfit w domu - zasady dla początkujących


Treningi w domowym zaciszu cieszą się coraz większą popularnością. W ten sposób możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także cenny czas, który spędzilibyśmy na dojazdach do siłowni. Jednak każdą aktywność fizyczną, czy to w domu, czy w klubie fitness, czy na świeżym powietrzu trzeba w jakimś stopniu urozmaicać, by nie spowodowała znudzenia i spadku motywacji. Jednym z ciekawszych sposobów na to, by każdy trening w domu kojarzył się z czymś nowym i nieodkrytym jest ćwiczenie crossfitu. Tu ograniczeniem są wyłącznie granice naszej wyobraźni. Aby jednak zacząć właściwie, konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami crossfitu w domu. Crossfit dla początkujących może kojarzyć się z ciężkimi ćwiczeniami. Jednak dzięki odpowiednim przygotowaniom treningi będą przebiegały szybko i efektownie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Specjaliści i trenerzy, ale także wszystkie osoby, które kiedykolwiek ćwiczyły crossfit, przyznają zgodnie, że ten typ aktywności to nie przelewki. Trzeba przygotować się fizycznie i mentalnie na ostry wycisk, który możemy zafundować sobie również we własnym domu. Najważniejsze o co powinniśmy zadbać na samym początku to bezpieczeństwo, które odgrywa kluczową rolę w efektywnym i przyjemnym treningu. Jak sobie je zapewnić?

  • wyznacz miejsce na trening, najlepiej, by była to jak największa przestrzeń, w której nie będą ograniczać cię meble czy wiszące lampy. Crossfit to trening bardzo dynamiczny, polegający na przemieszczaniu się pomiędzy stacjami z kolejnym zadaniem do wykonania, dlatego pole do ćwiczeń powinno być odpowiednio duże. Nie każdy jednak ma taką możliwość, więc jeśli jesteś w stanie wygospodarować sobie miejsce na matę do ćwiczeń oraz po metrze z każdej strony to też będzie w porządku.
  • zadbaj o to, by nikt ci nie przeszkadzał. Crossfit opiera się na sporej intensywności, szybkości i sprawności. Najlepsze efekty przynosi wtedy, gdy skupimy się na trenowaniu w stu procentach. Dlatego warto postarać się o to, by twój czas na crossfit w domu był czasem tylko dla siebie. Pałętające się pod nogami zwierzęta domowe czy dzieci to nie najlepszy pomysł. Jeśli masz taką możliwość, to na czas treningu zamknij się w oddzielnym pokoju. Zdecydowanie wpłynie to świetnie na twoją efektywność.
  • wyposażenie to podstawa. Jeśli myślisz, że trenując crossfit w domu, unikniesz kupowania drogiego stroju czy butów, to niestety się mylisz. O ile rzeczywiście trenować możesz w starej koszulce bez rękawów, o tyle dobre buty do crossfitu będą jednak niezbędnym zakupem. Amortyzacja i stabilizacja dolnych kończyn muszą być utrzymane na tym samym poziomie zarówno w boxie do crossfitu, jak i w twojej domowej siłowni!

Mieszaj ćwiczenia

Masz już swobodne pole do ćwiczeń, chwilę czasu tylko dla siebie i wygodne buty do crossfitu. Pora więc na ułożenie zestawu ćwiczeń. Jak pewnie dobrze wiesz, crossfit polega na miksowaniu ze sobą ćwiczeń pochodzących z różnych dyscyplin sportowych. Warto do każdej sesji dodać kilka różniących się ćwiczeń, które angażują różne grupy mięśniowe i działają na organizm w odmienny sposób. Inspiruj się treningami biegowymi. Wykorzystuj domowy sprzęt, na przykład hantle, piłki czy skakankę, ale także butelki z wodą, jeśli to jedyne ciężarki, które akurat posiadasz. Ułóż trening w zgodzie ze swoimi możliwościami i na tej samej zasadzie dobieraj obciążenia.

Dbaj o higienę treningu

Nie ulega wątpliwości, że crossfit to jedna z najbardziej wymagających, a zarazem intensywnych dyscyplin sportowych. Podczas każdego treningu jesteśmy w stanie spalić mnóstwo kalorii, ale także możemy narazić się na kontuzję. Dlatego niezwykle ważna jest higiena treningu, która polega na czynnościach wykonywanych przed i po ćwiczeniu crossfitu w domu.

  • Przed przystąpieniem do sesji treningowej zjedz porządny posiłek złożony w głównej mierze z węglowodanów. Dzięki temu w trakcie treningu będziesz miał wystarczająco dużo energii!
  • Zanim przystąpisz do treningu właściwego, zastosuj odpowiednią rozgrzewkę. Kilka pajacyków, bieg w miejscu, podskoki – wszystko to sprawi, że tętno wskoczy na wyższe wartości, a mięśnie przygotują się do intensywnej pracy.
  • Po treningu nie zapominaj o stretchingu, który uspokaja puls oraz pozytywnie wpływa na mięśnie. Już pięć minut rozciągania zrobi ogromną różnicę w efektywności i zapobiegnie zakwasom. Po treningu crossfit w domu powinieneś również spożyć posiłek z węglowodanów i białka, by uzupełnić straconą w trakcie ćwiczeń energię oraz glikogen w mięśniach.

Do treningów polecamy te kolekcje butów

Poradniki treningowe

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]