Czy bieganie może leczyć nerwicę?

Osobom zmagającym się z nerwicą lękową towarzyszy ciągły niepokój oraz trudne do wytłumaczenia poczucie zagrożenia. Borykający się z tym problemem często unikają jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wysiłek wywołuje przyspieszenie bicia serca, które u takich osób wzmaga lęk przed pogorszeniem stanu zdrowia. Wielu specjalistów zaleca jednak sport jako jeden z elementów terapii w leczeniu nerwicy.

Obawy chorych na nerwicę

Ludzie, którzy cierpią na ataki paniki często są przekonani, że nie byliby w stanie pokonać biegiem nawet jednego kilometra. W rzeczywistości ich ciało jest przygotowane do takich samych obciążeń, jak ciała zupełnie zdrowych ludzi. Pojawia się jednak blokada natury psychicznej. Osoby zmagające się z nerwicą często kojarzą bicie serca z czymś negatywnym, dlatego obawiają się jego przyspieszonego bicia. Serce biegacza często zachowuje się jak u osoby, która ma atak lęku. Jednak biegaczowi nie dzieje się krzywda tylko dlatego, że praca jego serca stała się intensywniejsza. Dla osób cierpiących na nerwicę najtrudniejsze jest rozpoczęcie przygody ze zbawienną aktywnością fizyczną. W razie jakichkolwiek obaw, program treningowy warto skonsultować z kardiologiem, który upewni nas, że dany wysiłek jest pełni bezpieczny i może nam przynieść szeroki wachlarz korzyści.

Bieganie w walce ze stresem

Specjaliści zalecają bieganie osobom chorym na nerwicę ze względu na sprawne redukowanie stresu, jaki oferuje regularna aktywność fizyczna. Mniejszy poziom stresu wpływa łagodząco na objawy nerwicy lękowej. Bieganie ma więc ogrom korzyści, choć nie można jednoznacznie stwierdzić, że leczy nerwicę. Jest to na pewno skuteczne uzupełnienie terapii. Warto jednak zachować ostrożność poprzez regularne badanie swojego tętna. Na początku nie powinno ono przekraczać wartości 125, a po zakończonym treningu powinno zejść do naturalnego dla danej osoby poziomu.

Liczne badania naukowe przekonują, że regularnie biegające osoby mogą pochwalić się lepszym samopoczuciem na co dzień. Wysiłek fizyczne redukuje różnego rodzaju napięcia i frustrację, stanowiąc znakomite narzędzie do walki ze stresem. W Stanach Zjednoczonych terapeuci bardzo często odsyłają swoich pacjentów na trening, by umożliwić im poprawę nastroju. Bieganie pozytywnie wpływa na ludzką psychikę z uwagi na fakt, że redukuje też napięcie mięśniowe. Każdy stres kumuluje się w naszym ciele, co nierzadko prowadzi do dolegliwości bólowych i stanów lękowych. Choć wysiłek fizyczny doprowadza ciało do zmęczenia, oferuje też organizmowi stan rozluźnienia, dzięki któremu nasze ciało może pozbyć się tkwiących w nim napięć i wielu negatywnych emocji. W konsekwencji prowadzi to do lepszego samopoczucia. Bieganie ułatwia też zasypianie i wpływa na jakość snu.

Bieganie jako wsparcie procesów myślowych

Zalety biegania to nie tylko aspekt fizjologiczny. Dzięki tej formie aktywności fizycznej możemy w pewien sposób odciąć się od codziennych trosk. W tym miejscu znów należy powołać się na badania naukowe, które potwierdzają, że w czasie biegania w organizmie zachodzą zmiany mające drogocenny wpływ na procesy myślowe. Oznacza to, że bieganie sprzyja podejmowaniu trudnych decyzji, które wymagają ustrukturyzowanego i konstruktywnego myślenia. Wysiłek fizyczny powoduje wzrost w krwiobiegu beta-endorfin, odpowiedzialne za pozytywne stany emocjonalne, jakie odczuwamy podczas treningu oraz po jego zakończeniu. Redukcja stresu i nieprzyjemnych doznań to kluczowy element, jaki zapewnia bieganie osobom cierpiącym na nerwicę.

Pewność siebie kluczem do sukcesu

Osoby z nerwicą za sprawą biegania mogą też poprawić swoją samoocenę oraz zyskać większą pewność siebie. Regularna realizacja programu treningowego przekłada się na poczucie siły oraz gwarantuje poprawę samopoczucia. Na treningu pokonujemy własne słabości, którymi w tym przypadku są między innymi obawy przed szybszym biciem serca i pogorszeniem stanu zdrowia. Przełamanie się sprawia, że borykający się z nerwicą nie tylko dostrzega własne słabości, ale zaczyna z nimi walczyć, dochodząc do wniosku, że wszystko jest możliwe. Wtedy codzienny stres i napięcia stają się łatwiejsze do pokonania.

Stwierdzenie, że bieganie leczy nerwicę byłoby na wyrost, ale bez cienia wątpliwości można uznać, że aktywność fizyczna sprzyja leczeniu tej choroby. Bieganie redukuje stres i napięcia, poprawia samopoczucie oraz umożliwia walkę z własnymi słabościami, prowadząc do wzrostu samooceny i pewności siebie. Potwierdzają to wyniki badań naukowych, opinie specjalistów oraz relacje ludzi, którym bieganie pomogło w odzyskaniu życiowej harmonii.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]