Dlaczego bieganie uzależnia?

Jeśli nałogi, to tylko zdrowe! Jak się okazuje człowiek uzależnić może się nie tylko od różnego rodzaju substancji, ale też od czynności, którą wykonuje lub towarzyszących jej odczuć. Do zdrowego nałogu przyznaje się dziś zdecydowana większość amatorów joggingu. Pytamy więc: dlaczego bieganie uzależnia?

Bieganie jako dobry nawyk

Zaczynasz swoją przygodę z bieganiem od potrzeby zrzucenia zbędnych kilogramów, kończysz z uzależnieniem na całe życie. Taki stan rzeczy jest najzupełniej normalny, a wręcz coraz częściej przytrafia się początkującym w sporcie. Z naukowego punktu widzenia, nawet jeśli ktoś niechętnie podchodzi do regularnej aktywności fizycznej, a nawet zmusza się do ćwiczeń, po upływie około trzech tygodni wytrwałej pracy jego mózg traktuje bieganie jako nawyk. Podobno najtrudniej jest przetrwać okres pierwszych dwudziestu dni z bieganiem, szczególnie, jeśli jesteśmy typowymi kanapowcami, którzy jak dotąd nie przepadali za sportem. Później systematycznie uprawiany jogging wchodzi nam w krew, a każdy kolejny trening przychodzi nam jak najbardziej naturalnie. Czy jednak uzależnienie od biegania to wyłącznie kwestia, bądź co bądź zdrowego, nawyku?

Endorfiny a bieganie

Zdecydowanie nie! Choć często nadużywane hasło „euforia biegacza” dotyczy w rzeczywistości stanu po długim (co najmniej dwugodzinnym) biegu, nie ulega wątpliwości, że każdemu biegowi towarzyszy wyrzut endorfin, czyli popularnych hormonów szczęścia. Biegacze to z reguły ludzie weseli, pozytywnie nastawieni, którzy mniej od innych narzekają na otaczający ich świat. Sama radość towarzysząca treningom i startom w zawodach to nie wszystko. Bo endorfiny potrafią utrzymać dobre samopoczucie biegacza przez cały dzień. Nie jest przecież tajemnicą, że zalecana dzienna dawka ruchu w piramidzie żywienia wpływa nie tylko na nasz stan fizyczny, ale także psychiczny. Trudno nie uzależnić się od dobrego humoru, a bieganie zdecydowanie takie zapewnia!

Dążenie do bycia lepszym

U większości biegaczy już po kilku startach budzi się gen rywalizacji. Nawet jeśli nie chcesz rywalizować z innymi w zawodach, w pewnym momencie sam zaczniesz rywalizować ze sobą. Stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej i wyżej, obserwowanie coraz lepszych wyników w prędkości czy ilości pokonanych kilometrów to znakomite źródło satysfakcji, które może uzależniać. W bieganiu możemy ciągle stawać się lepszymi!

Bieganie jako sposób na życie

Mówi się, że każdy człowiek powinien mieć w życiu pasję, by być spełnionym. Bieganie coraz częściej staje się sposobem na życie, który uzupełniamy zdrową dietą, innymi aktywnościami fizycznymi czy ciekawymi spotkaniami z innymi amatorami joggingu. Bieganie uzależnia, bo jest świetnym pomysłem na spędzanie czasu wolnego! Po kiepskim dniu w pracy czy szkole nic nie wpływa na nasz stan bardziej kojąco od dawki ruchu, szczególnie jeśli dodamy do niej trochę dobrej muzyki czy interesujący audiobook w słuchawkach, a także powiew świeżego powietrza na trasie i możliwość rozładowania złej energii. Jeśli szukasz swojego hobby, które całkowicie wypełni Twój czas wolny, to bieganie będzie strzałem w dziesiątkę!

Gdy spytasz kilku biegaczy o to, dlaczego bieganie ich uzależnia, najprawdopodobniej każdy z nich poda inną odpowiedź. Jest mnóstwo powodów, dla których ta forma aktywności jest uwielbiana przez amatorów. Jedni kochają bieganie za możliwość rozwoju i rywalizacji, inni cenią je za utrzymywanie stałej wagi, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie życia bez joggingu, bo czują się przez to bardziej radośni i szczęśliwi. Jedno jest pewne: taki nałóg to skarb!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]