Dlaczego Crossfit jest drogi?

Profesjonalne ćwiczenie crossfitu zdecydowanie nie należy do najtańszych treningów. Nie możemy mówić tu o ogólnej dostępności czy sporcie na każdą kieszeń. Sam karnet kosztuje nas sporo, a żeby być bezpiecznym podczas każdej sesji potrzebujemy dodatkowo dobrych butów oraz odprowadzających wilgoć ubrań. Co więc składa się na tak wysoką cenę? Dlaczego crossfit jest drogi?

Specjalistyczne miejsce do ćwiczeń

Metoda wymyślona przez Grega Glassmana dorobiła się własnych miejsc do trenowania, które nazywamy boxami. Są one przygotowane na potrzeby crossfiterów i obsługiwane przez profesjonalnych trenerów. Wyposaża się je w sprzęt do ćwiczeń, który służy crossfiterom do zwiększania sprawności ciała, jednak ich powierzchnia i nastawienie z reguły różni się od klasycznych klubów fitness. Przede wszystkim nie są to miejsca, w których każdy może przyjść wykonać swój trening o każdej porze dnia (a nawet nocy) tak, jak w typowych siłowniach. Boxy są nastawione na indywidualne, profesjonalne treningi w stałych grupach. Wiadomo też, że do takich miejsc przychodzi w ciągu dnia znacznie mniej osób niż do siłowni, co w konsekwencji przekłada się na podwyższenie ceny karnetu.

Pod kontrolą profesjonalisty

Na wysoką kwotę, jaką musimy przeznaczyć na karnet do boxu składa się również profesjonalna opieka trenera. O treningach crossfit bardzo często mówi się, jak o treningach personalnych w niewielkiej grupie. Każdy z uczestników ma przygotowane przez profesjonalistę programowanie ćwiczeń, ale też jest obserwowany i szkolony w technice wykonywania ćwiczeń i ich poprawności . Trener crossfitu poświęca ci tyle uwagi, ile poświęcałby trener personalny, dlatego nie musisz martwić się o to, że robisz coś źle lub że możesz nabawić się groźnej kontuzji. Pod okiem trenera możesz poczuć się bezpiecznie!

Stałe, małe grupy treningowe

Kolejną składową ceny karnetu jest fakt, że zajęcia crossfit odbywają się zawsze w niewielkich grupkach osób. Przekłada się to zarówno na uwagę trenera, który może kontrolować każdą z osób na treningu, jak i na budowanie społeczności, wspólne robienie postępów oraz dostępność maszyn. Klasa crossfitowa może liczyć najwięcej 20 osób. Z reguły na zajęcia uczęszczają te same osoby, które w podobnym czasie osiągają podobne rezultaty, dlatego trener nie musi tracić czasu na wyjaśnianie nowo przybyłym specyfiki ćwiczeń, lecz sukcesywnie prowadzi grupę ku wymarzonym efektom. Małe grupy treningowe to też łatwiejsza integracja . Odchodzi więc stres, który często towarzyszy osobom nowym na siłowni, które krępują się obcych, mogących ich oceniać doświadczonych trenujących. I wreszcie w niewielkich grupach zawsze masz możliwość skorzystania ze sprzętu, który akurat jest ci potrzebny do ćwiczenia.

Większa motywacja

Trenerzy crossfitu wspominają też, że cena, jaką musimy ponieść przy zakupie karnetu na crossfit, ma swoje zalety. Jedną z nich jest większa motywacja do ćwiczeń. W końcu skoro zapłaciliśmy za karnet pokaźną sumę, trudno byłoby nie zmotywować się do korzystania z niego. Zdecydowanie więc warto, szczególnie jeśli masz problem z wyjściem na trening na siłownię.

Crossfit to wciąż dość nowa dyscyplina sportowa, która w Polsce dopiero rośnie w siłę. Jednak miejsc do jej uprawiania oraz profesjonalnych trenerów sukcesywnie przybywa. Warto zatem wiedzieć, za co płacimy, gdy kupujemy karnet do boxu i zdecydować, czy warto.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]