Ile kalorii spala bieganie?

Bieganie to jeden z najbardziej efektywnych treningów, jaki możesz wykonać! Jeśli zależy Ci na szybkim spalaniu kalorii, to jogging będzie fantastycznym pomysłem. Jednak to, ile kalorii spala bieganie, uzależnione jest od naszej prędkości, czasu trwania treningu i wielu innych czynników! Sprawdź, jaką wartość kaloryczną spalasz Ty!

Bieganie a spalanie kalorii

Każdy biegacz ma swój pomysł na trening. Jedni wybierają jednostajne tempo i długotrwały wysiłek, inni zdecydowanie wolą krótki sprint. Są też i tacy, którzy uwielbiają interwały. To naturalne, bo każdemu przyświeca nieco inny cel treningowy. Ilość spalonych kalorii w trakcie treningu zależy od następujących czynników:

  • twoja prędkość podczas biegu,
  • ukształtowanie terenu (na przykład biegając pod górę, możesz spalić znacznie więcej kalorii),
  • czas trwania treningu (niekoniecznie im dłużej, tym lepiej),
  • zmiany szybkości (tzw. interwały pomagają szybciej spalać kalorie).

A zatem podczas różnych typów treningu biegowego możesz spalić stosunkowo mniej lub więcej kalorii. Zazwyczaj najwięcej, bo nawet do 500kcal spala bieganie interwałowe! Rozliczenie treningu na zmiennym tempie nie tylko pozwala spalać kalorie szybciej, ale także pobudza organizm do spalania także po ukończeniu treningu. Takie ćwiczenia biegowe są idealne dla osób, które się odchudzają!

Bieganie w średnim tempie, około 8-10km/h przez godzinę to mniej więcej 300 spalonych kalorii. Taki trening jest stworzony dla długodystansowców, którzy lubią pokonywać spore odległości i bić rekordy w długości trasy. Spalanie kalorii na umiarkowanym poziomie idealne dla osób, które chcą utrzymać wagę na stałym poziomie lub po prostu pracują nad ogólną formą.

Bieganie szybkim tempem przez pół godziny jest pod względem spalania kalorii równie efektywne, co interwały, jednak zdecydowanie bardziej męczy organizm! Taki trening będzie dobry dla sprinterów i krótkodystansowców.

Sposoby na mierzenie spalania kalorii podczas biegania

Jeśli zależy Ci na tym, by wiedzieć, ile kalorii spaliłeś podczas biegania, to warto pomyśleć nad urządzeniem, które będzie mierzyć poziom spalonych kalorii w trakcie treningu. Przydatne okażą się na pewno aplikacje na telefon, które na podstawie średniej prędkości biegacza oraz liczby przebytych kilometrów obliczają poziom spalonych kalorii. Świetnym rozwiązaniem będzie także:

Zegarek treningowy – taki sportowy zegarek mierzy nie tylko spalone kalorie, ale także odległość, prędkość czy puls! Istotna jest szczególnie ta ostatnia kwestia, która pomaga dostosować intensywność treningu do swoich możliwości!

Bieganie na bieżni – puls i ilość spalonych kalorii mierzy również bieżnia. Możesz wybrać się na siłownię, ale także zaopatrzyć się w bieżnię do użytku domowego.

Podczas biegania możesz spalić od 300 do nawet 500 kalorii w zależności od prędkości i czasu trwania treningu. Jeśli chcesz dokładnie mierzyć swoją efektywność w trakcie każdego biegu, to warto pomyśleć o urządzeniach, które Ci w tym pomogą, na przykład zegarku treningowym!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]