Ile razy w tygodniu powinniśmy biegać?

kobieta oparta o balustradę - ile razy w tygodniu powinniśmy biegać?

Jednym z najczęściej pojawiających się dylematów wszystkich aktywnie żyjących osób jest ustalenie optymalnej częstotliwości treningów. Im częściej, tym lepiej? A może wystarczy raz na jakiś czas? Sprawdzamy to na przykładzie biegania! Ile razy w tygodniu można je trenować?

Bieganie – ile razy w tygodniu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista. Nie ma jednej, uniwersalnej normy, która byłaby właściwa dla każdego. Wręcz przeciwnie – ilość treningów biegowychw tygodniu zależy od bardzo wielu czynników! Jakich?

  • nasza kondycja – zupełnie inaczej rozplanuje treningi osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem, a po każdym treningu przez kilka dni odczuwa zakwasy, a inaczej wieloletni, doświadczony biegacz, dla którego codzienne ćwiczenia biegowe są tak naturalne jak oddychanie.
  • nasz cel treningowy – jeśli chcesz spalać tłuszcz, zrzucać zbędne kilogramy w szybkim tempie, to rzeczywiście sprawdzi się zasada: im częściej, tym lepiej. Jeśli jednak pracujesz nad ogólną formą, mieszasz treningi biegowe z innymi rodzajami aktywności albo po prostu chcesz utrzymać wagę na optymalnym poziomie, to możesz biegać wtedy, kiedy rzeczywiście masz na to ochotę.
  • nasze możliwości – niedobre jest podejście, w którym zasadniczą wymówką jest brak czasu na bieganie, ale też takie, w którym każdą wolną chwilę poświęcalibyśmy na aktywność, zapominając o regeneracji! W ustalaniu częstotliwości treningów powinniśmy znaleźć złoty środek, by nie przemęczyć organizmu ani też nie rozleniwić go zbyt mocno.

Jak często biegać?

Właściwie przy wszystkim typach aktywności fizycznej uprawianej amatorsko uznaje się za normę 3 treningi w tygodniu. Taka ilość jest optymalna dla osób średniozaawansowanych, które uczynią z biegania jeden ze swoich priorytetów, a co za tym idzie – będą w stanie wygospodarować na nie czas! Warto pamiętać, że jeśli nie czujesz się dobrze, bolą Cię mięśnie, bo jesteś osobą początkującą, to nawet 1 raz biegania w tygodniu będzie dobrym wstępem do pięknej przygody z joggingiem! Górna granica? Zdecydowanie bieganie 5 razy w tygodniu! Taką częstotliwość wybierają prawdziwi pasjonaci, którzy nie wyobrażają sobie życia bez biegania. Jednak nawet w tak intensywnym trybie trzeba wyznaczyć sobie czas na regenerację. W przeciwnym wypadku organizm będzie zbyt mocno obciążony!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]