Ile razy w tygodniu trenować fitness?

Fitness to jedna z ulubionych dyscyplin sportowych aktywnie żyjących kobiet, ale nie tylko. Zachwyca on swoją efektywnością i ogólną dostępnością, bo można go ćwiczyć zarówno na siłowni czy w klubie, jak i we własnym domu przed telewizorem. Sposobów na trenowanie fitnessu jest mnóstwo, a czy istnieje jedna recepta na to, ile razy w tygodniu uprawiać ten sport? Podpowiadamy, jak dobrać dla siebie optymalną ilość treningów na tydzień!

Ile razy w tygodniu trenować fitness?

Na to pytanie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Odpowiednia ilość treningów dla osoby, która zmaga się z otyłością, będzie zupełnie inna niż dla tej, która ćwiczy fitness hobbystycznie. Żyjemy w różnych tempach, przez co każdy z nas jest w stanie wygospodarować inną ilość czasu na swój trening. Ale przede wszystkim różnimy się pod względem treningowych celów. Jeśli zastanawiasz się, ile razy w tygodniu powinieneś ćwiczyć fitness, to na początku warto określić, jaki cel chcesz tymi treningami osiągnąć.

Wyznacz cel treningowy

Właściwie przeprowadzony trening fitness spala mnóstwo kalorii, a zatem pozwala nam pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Jednocześnie, szczególnie jeśli wykonujemy też ćwiczenia z obciążeniami, działamy wzmacniająco na swoje mięśnie, ujędrniamy ciało, ale także budujemy lepszą formę i pracujemy nad swoją kondycją. Mimo że fitness to bardzo wszechstronna dyscyplina sportowa , która oddziałuje na naszą sprawność pod różnymi względami, tak naprawdę najczęściej zaczynamy ją uprawiać ze względu na to, że chcemy schudnąć. Część osób trenujących marzy z kolei o zbudowaniu mięśni i rzeźbie. A jeszcze inni ćwiczą fitness dla utrzymania optymalnej wagi i wyglądu sylwetki. Jeśli znasz swój cel treningowy, wagę i wymiary, to możesz z łatwością rozstrzygnąć kwestię ilości treningów w tygodniu.

Osoby, które chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej powinny uprawiać fitness jak najczęściej. Warto wybrać też wtedy treningi o dużej intensywności, bardziej wysiłkowe, oparte na zmiennym tempie. Takie sesje ćwiczeniowe pozwalają szybciej i efektywniej spalać tłuszcz. W tym wypadku optymalną częstotliwością treningów będzie około 3-4 dni w tygodniu.

Osoby, które budują mięśnie, powinny przede wszystkim skupić się na diecie bogatej w węglowodany i białko, ale także włączyć mocne treningi siłowe, a zatem fitness z ciężarkami. Jeśli zależy ci na szybkim efekcie, to warto wybrać się na trening 3 razy w tygodniu.

Twój cel treningowy to utrzymanie wagi na danym poziomie? Jeśli odpowiednio dbasz o to, co jesz, to wystarczy ci trening 1-2 razy w tygodniu.

Dostosuj ilość treningów do swojego trybu życia

Odpowiedź na pytanie o ilość treningów fitness w tygodniu nie kończy się na celach i drodze do ich osiągnięcia. Koniecznie weź pod uwagę swój tryb życia. Określ minimalną ilość dni treningowych realnie. Nie stawiaj przed sobą zbyt wygórowanych wymagań , ponieważ ich nieosiąganie może być bardzo demotywujące. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fitnessem, to warto zaplanować sobie jeden dzień w tygodniu. Jeśli tego typu aktywność rzeczywiście przypadnie ci do gustu, a twój plan tygodnia ci na to pozwoli, możesz zwiększyć ilość treningów, co zdecydowanie przybliży cię do osiągnięcia wymarzonego, fitnessowego celu! Pamiętaj też o tym, że lepsze jest choćby 15 minut treningu od treningu niewykonanego! Warto więc wygospodarować kwadrans każdego dnia na lekką gimnastykę lub spacer!

×