Jak bieganie modeluje sylwetkę?


Przygodę z bieganiem możemy zacząć z różnych powodów. W czasie pierwszego treningu może przyświecać nam myśl o chęci zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, poprawieniu ogólnej kondycji organizmu lub wypracowaniu wymarzonej sylwetki. Bieganie angażuje nie tylko nogi, ale również wiele innych partii mięśniowych, dzięki czemu umożliwia nam modelowanie sylwetki.

Jak bieganie wpływa na ciało?

W czasie treningu biegowego do pracy angażowane są niemalże wszystkie nasze partie mięśniowe, oczywiście w różnym stopniu. Oznacza to, że jedne mięśnie są bardziej obciążane, a inne nieco mniej. Regularne bieganie pomaga nam wzmocnić poszczególne mięśnie i zwiększyć tkankę mięśniową, co jednak wcale nie prowadzi do zaburzenia proporcji sylwetki. Pierwsze efekty będziemy w stanie zauważyć już po miesiącu regularnych treningów. Początkujący w tym czasie zaznajomią się ze specyfiką tej aktywności fizycznej oraz zdążą przyzwyczaić swój organizm do spalania tkanki tłuszczowej, unikając spalania tkanki mięśniowej. Najważniejszy jest odpowiedni plan treningowy, który pozwoli bezpiecznie osiągać zamierzone rezultaty.

Modelowanie sylwetki podczas biegania

Wspomnieliśmy już, że bieganie angażuje do pracy wiele partii mięśniowych. Bardzo często w trakcie treningu uruchamiane są takie grupy mięśni, o których istnieniu wcześniej nawet nie mieliśmy pojęcia. Pierwsze treningi mogą nie należeć do najbardziej komfortowych. Bardzo często wówczas dochodzi do tak zwanych mikrourazów mięśni, które skutkują zakwasami. Biegając najbardziej angażujemy nogi. Jednak pracy poddawane są także mięśnie brzucha i pleców, których zadaniem jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Podobnie jest z ramionami, dzięki którym bieg może być bardziej dynamiczny.

Bieganie a trening brzucha

Jeśli chcesz skutecznie spalać tkankę tłuszczową, bieganie może okazać się dla ciebie najlepszą formą aktywności fizycznej. Bieganie pozwala spalać tłuszcz z miejsc, gdzie najczęściej on zalega, czyli na brzuchu i biodrach. Oczywiście warto zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego jak miejscowe spalanie tłuszczu i pozbycie się go z newralgicznych obszarów wymaga czasu, cierpliwości i intensywnego treningu. Bieganie wspiera spalanie tkanki tłuszczowej i modelowanie mięśni brzucha, jednak swój trening biegowy warto uzupełnić odpowiednimi ćwiczeniami na mięśnie brzucha, uwzględniając ćwiczenia angażujące mięśnie proste, skośne i międzyżebrowe. Ponadto należy pamiętać, że modelowanie sylwetki z pomocą biegania nie będzie możliwe, jeśli nie wprowadzimy do naszego życia zdrowej i zbilansowanej diety.

Modelowanie nóg i pośladków

Regularnie biegając zmiany najszybciej zauważymy na nogach i pośladkach, które są najbardziej angażowanymi partiami przez tę formę wysiłku fizycznego. Zmiany będą szczególnie odczuwalne jeśli od dawna lub nigdy nie mieliśmy do czynienia z uprawianiem jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Mięśnie nóg i pośladków będą się wzmacniały z każdym kolejnym treningiem, a co za tym idzie, będą one silniejsze i odporniejsze na intensywne obciążenia. W dodatku w czasie biegania spalaniu będzie poddawana tkanka tłuszczowa, co skutecznie pomaga w modelowaniu sylwetki. W trakcie biegania najintensywniej pracują następujące mięśnie: prosty uda, obszerny przyśrodkowy, obszerny boczny i smukły. Bieganie z powodzeniem pomoże nam w odpowiednim wyeksponowaniu mięśni nóg, bowiem tkanka mięśniowa będzie się rozrastać, a niechciana tkanka tłuszczowa będzie się powoli zmniejszać.

Bieganie, czyli przepis na sukces

Bieganie angażuje niemalże wszystkie partie mięśniowe, wobec czego pozwala na efektywne modelowanie sylwetki. Wystarczy spojrzeć na sylwetki długodystansowców, by przekonać się, że bieganie oferuje ogrom korzyści dla naszego wyglądu i zdrowia. Szczupłe nogi, zgrabne pośladki, widoczne mięśnie brzucha – to wszystko można osiągnąć dzięki intensywnym treningom biegowym połączonym ze zdrową i zbilansowaną dietą.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]