Jak polubić bieganie?

Jedni nie wyobrażają sobie bez niego swojego dnia. Inni uważają je za najnudniejszy sport na świecie. Bieganie to sport, który wybiera mnóstwo osób, które marzą o pięknej, smukłej sylwetce. Nie zawsze jednak trenowanie go łączy się z lubieniem. Dlaczego warto przekonać się do tego typu aktywności? I wreszcie: jak polubić bieganie?

Dlaczego warto polubić bieganie?


W dobie mody na bycie fit nawet najbardziej oporne osoby rozpoczęły swoją przygodę z joggingiem. Kierują nami różne motywacje, jednak przeważa chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów. Trzeba jednak przyznać, że najlepsze efekty w tym względzie osiągamy, gdy uprawiamy bieganie regularnie, co najmniej kilka razy w tygodniu. O taką systematyczność trudno u osób, które tak naprawdę w ogóle nie lubią biegać. Jeśli do każdego treningu musisz długo się przekonywać, a nawet zmuszać, to prawdopodobnie bardzo szybko stracisz zapał. Takiemu wyzwaniu podołają tylko najbardziej uparci zawodnicy. Dlatego zamiast katować się ćwiczeniami, za którymi nie przepadasz, sprawdź, jak w łatwy sposób polubić bieganie! Dzięki temu każdy swój trening wykonasz z uśmiechem na ustach!

Jak polubić bieganie – 5 sprawdzonych sposobów


 1. Znajdź swój indywidualny rytm

  Bardzo wielu początkujących biegaczy traci zapał do biegania ze względu na to, że jogging okazuje się dla nich zbyt męczący czy też niezbyt przyjemny. Warto zastanowić się nad tym, jakie są tego przyczyny. Jeśli od początku porywasz się na najdłuższe dystanse lub zabójcze tempo, nie dziw się, że organizm nie daje rady. Jeśli biegasz w towarzystwie, bardzo prawdopodobne, że przez większość czasu będziesz gonić swoich towarzyszy, co zdecydowanie nie należy do przyjemności ze sportu. Lubisz rano porządnie się wyspać, ale postanowiłeś, że będziesz biegać o świcie? Znienawidzisz swoje poranki tak samo, jak bieganie! Bieganie rekreacyjne to nie wyścig czy konkurencja o najlepsze wyniki, przynajmniej nie na początku. Każdy z nas jest inny, ma inne zdolności wysiłkowe, inne geny, które decydują chociażby o tym, czy jesteśmy długo- czy krótkodystansowcami. Wszystkie te czynniki warto wziąć pod uwagę i indywidualnie dostosować do swoich możliwości tempo biegu, czas, w którym odbędziemy trening oraz towarzystwo lub jego brak. Wielu biegaczy zaczyna zaprzyjaźniać się z joggingiem właśnie wtedy, gdy zostaje z nim sam na sam. Jeśli do tej pory nie udawało ci się polubić biegania, spróbuj poeksperymentować z prędkością i czasem!

 2. Umil sobie czas biegania

  „Bieganie jest nudne!” – to zdanie z pewnością słyszałeś wielokrotnie, o ile sam nie jesteś autorem tych słów. Wielu ludzi upiera się przy stwierdzeniu, że bieganie to czynność monotonna i właściwie bezcelowa. Warto jednak wspomnieć, że wcale nie musi tak być. Jedni biegają bez słuchawek, wsłuchując się jednocześnie w odgłosy natury. Inni nie wyobrażają sobie biegu bez mocnej, dodającej energii muzyki. Ty również możesz na swój własny sposób umilić sobie czas treningu biegowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykład słuchać audiobooka podczas joggingu w lesie czy też oglądać serial w trakcie sesji na bieżni! Dzięki temu zapominasz o skupianiu się na samej monotonii biegu, a mimo tego wykonujesz poprawny i efektywny trening!

 3. Znajdź dobrą motywację

  Dlaczego czasem trudno nam polubić bieganie? Przede wszystkim przez złe ukierunkowanie własnej motywacji. Jeśli stawiamy na jogging wyłącznie ze względu na chudnięcie, to uprawianie sportu przerodzi się w obsesyjne mierzenie obwodu talii czy ważenie się każdego dnia. Nie trudno też w takim wypadku stracić zapał, gdy okaże się, że efekty nie są tak spektakularne, jak się spodziewaliśmy. Warto dodać, że właśnie ta aktywność, którą lubimy, przynosi najlepsze rezultaty! Dlatego poza zrzucaniem kilogramów znajdź też dodatkową motywację. Doceń fakt poprawy zdrowia przez bieganie, możliwości przebywania na świeżym powietrzu każdego dnia. Może przekona cię to, że biegając, przedłużasz swoje życie? Każdy powód jest dobry, by biegać, ale musi trafiać w twój czuły punkt!

 4. Nagradzaj się

  Pierwsze efekty biegania na sylwetce ujawniają się już po dwóch tygodniach regularnego trenowania. Jednak zdarza nam się zapominać o tym, że w międzyczasie osiągamy znaczące sukcesy! Nawet jeśli twój obwód talii stoi w miejscu, powinieneś nagrodzić się za to, że pobiłeś swoją życiówkę albo zrobiłeś dystans, który znacznie przekraczał normę! Sama satysfakcja z tych sukcesów jest dobrym powodem do polubienia biegania. Jeśli jednak dodatkowo skojarzysz tę czynność z innymi przyjemnościami, to na pewno chęci do treningów się zwiększą!

 5. Znajdź swoje miejsce na jogging

  Ostatnia kwestia, która może pomóc w polubieniu biegania, to kwestia miejsca, w którym odbywasz swoje treningi. Podczas gdy jedni nie wyobrażają sobie dnia bez przebieżki w terenie, inni za nic nie zamieniliby siłowni na nic innego. Warto poszukać swoje własnego miejsca. Może okaże się, że męczyło cię nie samo bieganie, lecz bieganie po trudnym, grząskim terenie w lesie? A może wręcz przeciwnie – potrzebujesz dodatkowych doznań, które zapewni tylko naturalne otoczenie? Chcesz polubić bieganie? Wypróbuj kilka jego form, a następnie zdecyduj, która z nich sprawia ci przyjemność!

Zobacz poradniki dla biegaczy

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]