Jak prawidłowo biegać?


Moda na bieganie jakiś czas temu opanowała szerokie kręgi. Coraz więcej osób włącza ten sport do swoich dziennych aktywności. Biegają profesjonaliści i amatorzy, młodzi i starsi, ci, którzy robili to od lat, i ci, którzy dopiero niedawno przekonali się, jak zbawienny wpływ na stan naszego zdrowia, samopoczucia i sylwetki ma ta forma ruchu. By biegać, starczy naprawdę niewiele: dobre buty, łatwy do skomponowania strój i trochę motywacji oraz zapału. To wie każdy. Jednak nie każdy, kto biega, ma pełną świadomość tego, jak robić to poprawnie! Chcesz się przekonać, jak prawidłowo biegać? Sprawdź nasze porady!

Po pierwsze: nogi

Od tego, w jaki sposób stawiamy kroki podczas biegu, w bardzo dużej mierze zależy jego efektywność (a także nasze zdrowie!). Liczy się ułożenie nóg, a także, co bardzo ważne – stóp. Niezwykle istotne jest, by przy uderzeniu o podłoże kolano było zgięte, a łydka ustawiała się prostopadle do ziemi. Stopa natomiast powinna być całkowicie płaska. Jeżeli przy lądowaniu kolano jest wyprostowane, cały ciężar przyjmuje pięta, a zamiast amortyzacji występuje wstrząs. Warto pamiętać, że przy uderzeniu o ziemię stopy muszą zamortyzować aż trzykrotną wagę ciała – dlatego musimy im to umożliwić! W dodatku kiedy ląduje się na pięcie, a palce są zadarte do góry, następuje hamowanie z szarpnięciem całej nogi, co znacznie spowalnia bieg.

Od głowy po biodra

Poprawny i skuteczny bieg zależy oczywiście od ułożenia całego ciała. Plecy powinny być proste, ale nie należy przesadzać z wypięciem klatki piersiowej. Całe ciało powinno wychylić się lekko do przodu. Głowa musi znajdować się w jednej linii z ciałem, a nasz wzrok – kierować się do przodu. Ruszanie głową w górę, w dół i kręcenie nią na boki może nas znacznie spowolnić. Nasze barki powinny być rozluźnione, a ręce pracować równolegle do ciała. Ich ruch także ma ogromne znaczenie w czasie biegu! Łokcie uginamy pod kątem dziewięćdziesiąt stopni. Nie ruszamy jednak nimi, lecz całymi rękami. Im szybciej biegniemy, tym bardziej energiczny powinien być ich ruch. Ważne jest także to, by nie zaciskać dłoni w pięści, lecz rozluźnić je.

To najistotniejsze wskazówki dotyczące prawidłowego biegania. Wdroż je, a poczujesz zauważalną różnicę – nie tylko w komforcie biegu, ale również jego efektywności! Jeśli zależy Ci na jakości Twojego biegania, nigdy nie lekceważ kwestii techniki. Więcej skutecznych porad możesz znaleźć na różnego rodzaju portalach poświęconych temu sportowi czy w tutorialach video. Do biegu… gotowy… start!

Zobacz kolekcje butów do biegania:

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]