Jak przygotować się do treningu Crossfit?

Para ćwicząca z kettlebals - odzież do crossfitu

Trening crossfit pozwala spalić mnóstwo kalorii, ale też wzmocnić mięśnie i popracować nad ogólną kondycją organizmu. Aby jednak był nie tylko efektywny i przyjemny, lecz również zdrowy i bezpieczny, musisz wiedzieć, jak odpowiednio się do niego przygotować!

Posiłek przed treningiem crossfit

Niezależnie od tego, czy trenujesz crossfit, bieganie czy fitness, z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się nad tym, czy i co jeść przed rozpoczęciem ćwiczeń. I mimo że wiele osób poleca treningi na czczo w ramach szybszego spalania tkanki tłuszczowej, większość specjalistów jest zgodna co do faktu, że przed treningiem trzeba dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii! Bez porcji węglowodanów przed wysiłkiem fizycznym, nie będziesz mógł dać z siebie stu procent w trakcie wykonywania ćwiczeń, nie mówiąc już o tym, że niewystarczająca ilość energii na treningu może powodować przesilenie, a nawet omdlenia czy zasłabnięcia! Posiłek przedtreningowy to podstawa przygotowania do sesji crossfitu (także do biegania czy treningu na siłowni). A co warto zjeść? Dawkę węglowodanów, którą organizm przerobi na energię do wykonywania ćwiczeń. Mnóstwo węgli znajdziesz w takich produktach spożywczych, jak owoce, warzywa i zboża. Idealną przekąską będzie więc chociażby batonik zbożowy czy banan. Unikaj ciężkich potraw oraz bogatych w białko produktów nabiałowych. Pamiętaj też, by po spożyciu posiłku przedtreningowego dać sobie chwilę na strawienie. W większości przypadków wystarczy pół godziny, by móc spokojnie ruszyć na trening!

W co się ubrać na crossfit ?

Drugą kwestią, której nie może zaniedbać crossfiter, jest odpowiedni ubiór, który stanowi bardzo ważną część przygotowania do intensywnego wysiłku fizycznego. Podczas sesji crossfitowych niezbędne będą oczywiście dobre buty. Dostosowane do crossfitu modele znajdziesz chociażby w ofercie marki Reebok. Nie obejdzie się również bez przewiewnej odzieży, która odprowadzi nadmiar wilgoci. Najlepsza będzie koszulka z wyciętymi ramionami, czyli tak zwany tank, dzięki któremu w pełni swobodnie będziesz poruszać ramionami. Zainwestuj również w rękawiczki treningowe, które przydadzą się przy podnoszeniu ciężarów i wykonywaniu ćwiczeń w podporze. Jeśli masz długie włosy – zwiąż je lub załóż na głowę opaskę.

Rozgrzewka przed treningiem crossfit

Ostatnim etapem przygotowania do treningu crossfit jest oczywiście rozgrzewka, która sprawi, że nasze ciało będzie gotowe na intensywny wysiłek. Nie zaniedbuj tych czynności, bo możesz się przez to narazić na groźne kontuzje, które wykluczą Cię z uprawiania sportu na dłuższy czas. Przed każdą sesją crossfitową rozgrzej wszystkie mięśnie, które będą intensywnie pracować przy wykonywaniu ćwiczeń. Wykonuj krążenia ramion i stawów kolanowych, skipy, podskoki, pajacyki. Rozgrzej też nadgarstki. Zwiększone przed treningiem tętno łatwiej dostosuje się do wymogów crossfitu, a rozgrzane mięśnie uelastycznią się i zwiększą swoją odporność.

Trzyetapowe przygotowanie do treningu crossfit pozwoli Ci dać z siebie wszystko, ale też zapewni bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ćwiczeń. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna ma być nie tylko efektywna, ale przede wszystkim zdrowa!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]