Jakie buty na crossfit wybrać?

Trenowali go policjanci, strażacy i żołnierze, by kompleksowo poprawić swoją sprawność. Z czasem stał się ulubioną dyscypliną sportową wszystkich, którzy nie boją się trudnych wyzwań, uwielbiają adrenalinę i podnoszenie sobie poprzeczki. Crossfit to sport, który wymaga samozaparcia, dyscypliny, energii i siły, ale też profesjonalnego wyposażenia. Od czego zacząć kompletowanie sprzętu? Oczywiście od butów!

But na crossfit ma znaczenie


Jak w przypadku każdej dyscypliny sportowej wybór odpowiedniego obuwia jest sprawą priorytetową. W grę wchodzi nie tylko wygoda i komfort w trakcie wykonywania ćwiczeń, ale też bezpieczeństwo i zdrowie. Niezależnie od tego, czy biegasz, czy chodzisz na zajęcia z zumby, czy też trenujesz crossfit, to właśnie buty powinny być podstawą Twojego wyposażenia. W przypadku crossfitu odpowiednie dobranie obuwia ma ogromne znaczenie. Jest to dyscyplina, która wykorzystuje ćwiczenia z różnych innych rodzajów treningu. Wykonuje się je w bardzo szybkim tempie z dużą intensywnością, a to oznacza, że ryzyko odniesienia kontuzji wzrasta niewyobrażalnie.

Bez dobrych butów do crossfitu narażamy się na liczne schorzenia, takie jak kontuzje stawu skokowego, zerwanie więzadeł krzyżowych czy po prostu przeciążenia mięśni. Ćwiczenie w zwykłych trampkach może okazać się nie tylko niewygodne, ale wręcz niemożliwe. Nawet najlepsze biegówki mogą nie sprawdzić się podczas treningów crossfit! Zacznijmy więc od wstępnej selekcji i wyeliminujmy buty, które zdecydowanie nie nadają się do trenowania crossfitu.

Jakich butów nie wybierać na crossfit?


Przy zakupie butów treningowych zwracamy uwagę na kilka elementów mających znaczenie dla wygody, bezpieczeństwa i komfortu. Na szczęście projektanci znanych marek coraz częściej dbają o to, by każdy but wykorzystujący zaawansowane technologie ułatwiające trenowanie był również designerski i efektowny, dzięki czemu pozbywamy się dylematu związanego z kolorem czy wzorem. Buty do crossfitu powinny być takie, jak sam sport, czyli wszechstronne. Dlatego odradza się kupno butów przeznaczonych tylko do biegania czy tylko do fitnessu. W obliczu crossfitowego wyzwania okazują się one niewystarczające. Dlaczego? Buty biegowe bardzo często wykonane są z przewiewnych siateczek, które rzeczywiście odprowadzają wilgoć, ale nie zapewnią crossfiterowi odpowiedniej stabilności. Stawia się w nich również na amortyzację, która rzeczywiście przydaje się również podczas treningów crossfit, jednak nie może ona opierać się na podeszwie z pianki, która jest zdecydowanie za miękka do podnoszenia ciężarów. Jeśli więc nie chcesz zabierać na trening trzech par butów, wystrzegaj się:

  • zbyt miękkich, elastycznych podeszw,
  • mocnej amortyzacji,
  • cienkich podeszw, które mogą szybko się zedrzeć,
  • cholewek z siateczki, która nie zapewnia odpowiedniej stabilności.


329.99 PLN

199.99 PLN

329.99 PLN

229.99 PLN

329.99 PLN

229.99 PLN

419.99 PLN

249.99 PLN

329.99 PLN

249.99 PLN

379.99 PLN

249.99 PLN

379.99 PLN

249.99 PLN

419.99 PLN

249.99 PLN

Buty do zadań specjalnych


Po wyeliminowaniu niewłaściwych butów, możesz przejść do selekcji tych, które zdecydowanie sprostają trudnym wymaganiom crossfitu. Jeśli do tej pory ćwiczyłeś w nieodpowiednich butach, zapewne doskonale wiesz, czego Ci w nich brakowało. Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, to podeszwa, która nie może być miękka i elastyczna. Ta wykonana z pianki świetnie sprawdza się podczas biegania, ale gdy będziesz podnosić ciężary, od razu stracisz w nich stabilność. Może to być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia! Dlatego wybieraj te buty, które odznaczają się mocną, twardą podeszwą, w której jednak będziesz w stanie swobodnie stanąć na palcach. 


Co z amortyzacją? To oczywiste, że przydaje się również w crossficie, który wykorzystuje elementy treningów biegowych czy na przykład skakanie na skakance. Dobre wybicie się jest kluczową sprawą, jeśli nie chcesz zerwać więzadeł lub uszkodzić stawu skokowego. Postaw więc na buty, których podeszwa będzie wyższa z tyłu, a zwęzi się w kierunku palców. Taki układ pozwoli na bezpieczne wykonywanie wszystkich ćwiczeń.

Przewiewność i stabilność


Dużym wyzwaniem przy wyborze butów do crossfitu jest znalezienie właściwej cholewki. Choć buty treningowe z reguły wykonuje się z wysokogatunkowych materiałów, to nawet najlepszej jakości siateczka nie sprawdzi się podczas wykonywania ćwiczeń siłowych w crossficie. Cholewka takich butów musi porządnie trzymać stopę, by w trakcie podnoszenia dużych ciężarów nie chwiać się na boki. Nie bez znaczenia jest jednak system odprowadzania wilgoci. Nie ma co ukrywać, że crossfit nie należy do lekkich treningów. Można się przy nim mocno spocić, a szczególnie w butach powinniśmy zachować suchość i optymalną temperaturę, które wpływają nie tylko na komfort, ale też bezpieczeństwo. Jak więc wybrać odpowiedni materiał na cholewce? Unikać miękkich, nieprzylegających do stopy siateczek i poszukiwać cholewki, która zapewni odprowadzanie wilgoci na zewnątrz oraz przyjemny przewiew, ale też nie straci przy tym na stabilności tak istotnej przy ćwiczeniach siłowych. Częstym i sprawdzającym się rozwiązaniem stosowanym przez marki oferujące buty do crossfitu jest wzmacnianie przewiewnej cholewki w newralgicznych punktach najbardziej narażonych na utratę stabilności – palców, pięty czy boków.


Crossfit to fantastyczna dyscyplina sportowa, która nie tylko wpływa na ogólną kondycję fizyczną i poprawia sylwetkę, ale też uczy wytrwałości i pomaga w przekraczaniu własnych granic. Aby jednak móc cieszyć się aktywnością długo i czuć się przy niej bezpiecznie, warto zainwestować w profesjonalne buty! Dzięki nim żadna kontuzja nie będzie nas dotyczyć, a treningi staną się jeszcze przyjemniejsze.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]