Kto może trenować Crossfit?

Jest niezwykle wymagający i wyczerpujący, sprawia, że przelewamy hektolitry potu, a jednak jego wielbicieli nieustannie przybywa. Crossfit, bo o nim mowa, to sport złożony z kilku dyscyplin – gimnastyki, biegania oraz ćwiczeń siłowych, trening dla tych, którzy potrzebują porządnie się spocić. Czy jednak każdy może go ćwiczyć? A może są jakieś ograniczenia?

Kto może ćwiczyć crossfit?

Na drodze do ćwiczenia crossfitu każdy z nas może napotkać przeszkody. Są jednak takie, których nie możemy zlekceważyć, ponieważ są w stanie pogorszyć nasz stan zdrowia. Kto zatem może podjąć się crossfitowego wyzwania?

Osoby, które nie zmagają się z otyłością

Bardzo często osoby, które chcą szybko schudnąć, decydują się na wykonanie drastycznych kroków. Jednym z nich jest bardzo intensywna aktywność fizyczna, którą to zdecydowanie jest crossfit. Myślenie o tym, że błyskawicznie pozbędziemy się zbędnych kilogramów, może być jednak złudne, ponieważ osoby otyłe będą wszystkie ćwiczenia wykonywać z dodatkowym obciążeniem w postaci własnego ciała, a w efekcie mogą zniszczyć sobie stawy, kolana czy kręgosłup. Crossfit z powodzeniem mogą trenować ci, którzy nie mają do czynienia z otyłością.

Osoby, które nie odniosły wcześniej żadnej kontuzji

Podejście do crossfitu jest lżejsze dla tych, którzy wcześniej nigdy nie uszkodzili swojego ciała. Z uprawiania tej dyscypliny sportowej wyklucza cię na przykład zerwanie więzadeł w kolanie. Crossfit to ćwiczenia intensywne, oparte na szybkim tempie i różnorodności, dlatego osoba, która go trenuje powinna być przede wszystkim zdrowa. Jeśli odniosłeś wcześniej jakieś obrażenia, jednak pomyślnie przeszedłeś okres rehabilitacji, to dla pewności skonsultuj z lekarzem swój powrót do ćwiczeń, szczególnie, jeśli wybierasz crossfit!

Osoby, które lubią mocny wysiłek fizyczny

Trzeba przyznać, że crossfit nie jest dyscypliną, którą może ćwiczyć ktoś, kto lubi ćwiczenia statyczne i nie przepada za męczeniem się. Podczas uprawiania crossfitu naprawdę mocno się spocisz, dostaniesz zadyszki i nabawisz się zakwasów. Jeśli nie jesteś na to gotowy lub po prostu tego nie lubisz, to wybierz inny sport.

Osoby, które nie lubią nudy podczas treningu

Istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo, że znudzisz się crossfitem. Trening ten jest tak różnorodny i bogaty w wyzwania, że za każdym razem możesz doświadczać czegoś nowego. Inne kombinacje ćwiczeń, zwiększanie obciążeń lub tempa – możliwości różnicowania treningów jest nieskończenie wiele. Dlatego, jeśli nudzi cię truchtanie i joga, to crossfit z pewnością przypadnie ci do gustu!

osoby, które potrzebują poprawić swoją sprawność, szybkość i zwinność

Greg Glassman – pomysłodawca idei crossfitu zakładał szkolenie kilku różnych sprawności naszego ciała. To właśnie dlatego jego metoda treningowa stała się formą aktywności, którą wykorzystywano przy ćwiczeniu służb mundurowych. Jednak nawet jeśli nie jesteś strażakiem ani policjantem, to poprawa zwinności, szybkości czy kondycji może przydać ci się w codziennym życiu. Wbiec na czwarte piętro z zakupami? Przenieść mebel w trakcie przeprowadzki? Crossfiterzy nie mają problemu z podobnymi dylematami!

Ćwiczyć crossfit może prawie każdy, kto wyraża taką chęć i odwagę do podejmowania sportowych wyzwań. Jeśli jednak masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, to skonsultuj się z lekarzem. Intensywność i specyfika tego sportu nie na każdego może działać w pozytywny sposób, zatem spróbuj i sprawdź, czy jesteś jedną z tych osób, które mogą trenować crossfit.

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]