Od czego zacząć bieganie?

Mówi się, że początki zawsze są trudne, a bieganie nie jest wyjątkiem! Przez pierwszych kilka tygodni problemy z motywacją, zadyszka czy zakwasy są stałym elementem treningów. Możesz jednak im zapobiec i w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną. Jak? Potrzebny będzie dobry plan! Podpowiadamy, od czego zacząć bieganie, by nie było jedynie męczącą drogą do celu, lecz przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu!

Od czego zacząć bieganie?

Przeczytałeś już mnóstwo motywacyjnych poradników, ale wciąż nie wiesz, od czego zacząć swoją przygodę z joggingiem? Zastanawiasz się, czy potrzebujesz poczynić jakieś przygotowania, które pomogą wytrwać przez pierwszych kilka treningów w dobrym zdrowiu i kondycji? A może nie wiesz, na jakie bieganie się zdecydować? Te 3 porady na pewno okażą się pomocne i rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości!

1.Małymi kroczkami do wielkich wyników

Jeśli od dawna wiodłeś życie pozbawione aktywności fizycznej, a Twoja waga wskazuje więcej, niż wyznacza norma BMI, rozpoczynanie treningów biegowych od intensywnego tempa i długich odległości byłoby szaleństwem. Zarówno ze względów zdrowotnych, jak i motywacyjnych, warto zacząć bieganie od małych kroków. Łatwiej będzie Ci na początek przebiec tyle, na ile pozwala Ci Twój organizm, bez zbędnego stawiania sobie zbyt wygórowanych celów. Jeśli szybko się męczysz albo zmagasz się z dużą nadwagą, na początek maszeruj lub truchtaj, dzięki czemu odciążysz stawy i kręgosłup, a także przystosujesz organizm do wysiłku fizycznego. W swoim planie treningowym uwzględnij co najmniej tydzień na wprawienie się, etap przygotowawczy, bez forsownych ćwiczeń. Z czasem zwiększaj tempo i dystans, na przykład o pół kilometra na tydzień. Takie podejście pozwala uniknąć dolegliwości związanych ze zbyt męczącym treningiem, ale też uczy wytrwałości i umożliwia przyzwyczajanie ciało i umysłu do regularnego biegania.

2.Motywacja? Zamień ją na wytrwałość!

Na pierwszym etapie przygody z bieganiem bardzo często pojawia się problem z motywacją. Nic dziwnego – trudno w ciągu kilku dni czy tygodni całkowicie zmienić nawyki i zamiast odpoczynku na kanapie fundować sobie wzmożony wysiłek na świeżym powietrzu. Jeśli trudno Ci się zmotywować, wiedz, że to jak najbardziej normalne! Na szczęście naukowcy dowodzą, że określony sposób działania zaczyna funkcjonować w naszej głowie jako nawyk już po trzech tygodniach. Dlatego w pierwszym okresie warto pracować na wytrwałością. Zaplanuj rozsądną liczbę treningów tygodniowo, której uda Ci się sprostać. Podchodź do biegania, jak do możliwości, a nie kary, którą musisz odbyć. Zamiast narzekać na to, że jesteś zmęczony po całym dniu pracy, pomyśl o tym, że jogging pozwoli Ci odetchnąć, pozbyć się negatywnych emocji i stresów. Znajdź na siebie sposób i wytrwale dąż do celu.

3. Rozgrzewka i rozciąganie to także element treningu

Od początku przygody z bieganiem warto dbać o dobre nawyki związane z tym sportem, dzięki czemu uda nam się uniknąć groźnych kontuzji czy przemęczenia. Bieganie zawsze zaczynaj od rozgrzewki, która przygotuje mięśnie oraz układ krążenia do wzmożonego wysiłku. Poskacz, wykonaj kilka pajacyków i skipów. Przeznacz na to około pięciu minut. Kolejnym ważnym elementem treningu biegowego jest stretching, czyli rozciąganie po ukończeniu biegu. Nie zaniedbuj go, bo dzięki niemu mięśnie stają się bardziej elastyczne i przystosowane do wysiłku. Nie nabawisz się kontuzji ani zakwasów. Bieganie warto też zacząć od zapoznania się z właściwą techniką biegu oraz zaopatrzeniu się w dobrze zamortyzowane buty. To kwestia naszego bezpieczeństwa i zdrowia, której nie powinniśmy ignorować!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]