Siłownia - co warto o niej wiedzieć?

Siłownia to miejsce, które rozwija nie tylko ciało, ale także umysł. Trening siłowy zalicza się do jednych z najbardziej intensywnych, ponieważ wymaga dużych nakładów energii, samodyscypliny i motywacji. Mimo to siłownie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród sportowych freaków. Nie brak tam ludzi marzących o pięknej sylwetce, ogromnej sile i imponującej muskulaturze. Jak to osiągać? Jak sprawić, by trening siłowy był efektywny i skuteczny? O czym pamiętać przed pójściem na siłownie? Poznaj wskazówki, które przygotowała dla Ciebie redakcja up8.pl i podejmij nowe wyzwanie!

Najlepszy sprzęt

Siłownia ma bez wątpienia jedną, podstawową zaletę – wykonasz tam wszystkie ćwiczenia na każdą partię ciała. Miejsca tego typu zwykle są naprawdę świetnie wyposażone: nie brak tam profesjonalnej obsługi, dużego wyboru sprzętów, dobrze zaopatrzonych sal gimnastycznych oraz komfortowej szatni i łazienki. Wszystkie te elementy sprawiają, że dla wielu osób siłownia jest najlepszym wyborem do ćwiczeń . Dodatkowo, jest to przestrzeń maksymalnie bezpieczna – zarówno ściany, jak i podłoga wykonane są ze specjalnych materiałów, które zapewniają zwiększoną amortyzację i dają pewność podczas ćwiczeń. Siłownia to więc przede wszystkim niezawodny sprzęt w jednym, profesjonalnym miejscu – dzięki niemu będziesz w stanie wykonać nie tylko trening siłowy, ale także aerobowy, cardio czy ACT. Profesjonale siłownie zapewniają również wsparcie profesjonalistów, którzy w każdej chwili gotowi są służyć radą i pomocą.

Jak zacząć ?

Każde miejsce, niezależnie od tego czy jest to szkoła, sklep czy kawiarnia, ma pewien zbiór określonych zasad . Tak jest również w tym przypadku. Jednak „etykieta” panująca na siłowni jest bardzo prosta i ma tylko jedno zadanie – sprawić, by ćwiczyło Ci się jak najlepiej. Dlatego przed pójściem nad trening musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Dzięki nim będziesz czuł się komfortowo a Twoje ćwiczenia staną się efektywne:

  • po pierwsze – zdrowy posiłek! Wiele osób popełnia błąd ćwiczenia na czczo – trenując w ten sposób możesz nabawić się wielu problemów zdrowotnych. Przekąska przed treningiem sprawi, że będziesz miał dużo więcej siły i ćwiczenia będą naprawdę działać. Najpopularniejsze posiłki przed wysiłkiem fizycznym to przede wszystkim bogata w błonnik owsianka, koktajl proteinowy czy też specjalne batony energetyczne.
  • podczas treningów ważne jest, żeby ćwiczeń nie wykonywać jak najszybciej i jak najwięcej – zamiast tego należy skupić się na tym, by powtarzać je powoli i w prawidłowy sposób. Trenowanie niedokładnie i złe wykonywanie ćwiczeń to bardzo prosta droga do kontuzji oraz urazów. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo korzystać z przyrządów, poproś o pomoc bardziej doświadczone osoby lub obsługę siłowni. Dzięki temu efekty Twojej pracy będą dużo lepsze i co ważne, zachowasz należyte bezpieczeństwo podczas treningu.
  • niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny podczas ćwiczeń jest odpowiedni strój. Szare, grube dresy już dawno odeszły do lamusa – nie zapewniały one podczas ćwiczeń odpowiedniej wentylacji i amortyzacji. Teraz cały sportowy świat stawia na profesjonalne materiały ze specjalistyczną technologią. Sportowe, męskie tanki, elastyczne legginsy i dobrze dopasowane buty to duża część Twojego sukcesu na siłowni. Dzięki nim ćwiczenia staną się dla Ciebie przyjemnością i zachowasz maksymalny komfort oraz wygodę.


Gotowy? Start !

Siłownia to wciąż dla wielu osób tajemniczy rewir, który gromadzi sportowych zapaleńców. Cóż, jest to jedynie część prawdy. Dzisiejsze siłownie mają niewiele wspólnego z tymi dawnymi, zapomnianymi i niedofinansowanymi. Teraz miejsce to zapewnia możliwość prawdziwie profesjonalnego treningu. Dodatkowo panuje tam przyjazna atmosfera zachęcająca do ćwiczeń – z pewnością znajdziesz tam osoby w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach i pasjach. Przygotuj się po pierwszego treningu, zaopatrz w odpowiedni strój oraz ręcznik i podejmij nowe wyzwanie. Powodzenia!

×