Technika biegania dla początkujących

W bieganiu jest jak w życiu – najtrudniejszy pierwszy krok! Początki zawsze bywają ciężkie, dlatego warto znaleźć na nie sposób! Jak uprzyjemnić sobie bieganie na początkach przygody z joggingiem, a jednocześnie szybko dojść do wymarzonych rezultatów? Sprawdź najlepsze techniki biegania dla początkujących!

1.Zacznij od marszu

Choć może się to wydawać absurdalne, dla wielu początkujących jest to jedyne rozwiązanie. Szczególnie, jeśli Twój organizm jest „zastany”, bo przez dłuższy czas prowadziłeś raczej siedzący tryb życia, a także wtedy, gdy zmagasz się z otyłością, marsz zamiast biegu na początek będzie najbezpieczniejszą opcją. Szybki marsz spala mnóstwo kalorii i pozwala wprawić ciało w ruchu. Zwiększa też kondycję organizmu, więc jest świetnym przygotowaniem do bardziej intensywnego wysiłku. Warto spróbować, bo regularnie wychodząc na trening marszowy, uczysz się systematyczności, a jednocześnie nie obciążasz stawów, więzadeł i kręgosłupa tak, jak dzieje się to w przypadku biegania.

2.Trucht umiarkowanym tempem w trybie ciągłym

Jeśli wracasz do biegania po przerwie albo jesteś początkującym biegaczem o normalnej wadze ciała, możesz od razu przejść do truchtu. Umiarkowane tempo warto dostosować do swoich indywidualnych możliwości, jednak z reguły oscyluje ono w okolicach 7-8km/h. Przy takiej prędkości dość mocno się zmęczysz, zwiększysz wydolność serca i spalisz masę tłuszczu. Przy tej technice biegania dla początkujących ważny jest dystans i czas treningu. To kwestia indywidualna, ale przyjmij, że 25 minut, a nawet pół godziny to minimum, w którym Twoje ciało zacznie spalać tłuszcz.

3.Lekkie interwały

Jedną z najchętniej wybieranych technik biegania dla początkujących są lekkie interwały, czyli bieganie przerywane marszem rozliczone na jednostkach czasu lub odległościach. W trakcie możesz zwiększać swoje tempo z każdym interwałem. Plusów tej techniki jest wiele, między innymi fakt, że podczas marszu masz chwilę na oddech i dajesz organizmowi odpocząć. Ważne jest także to, że biegając interwałowo, szybko spalisz tłuszcz, bo trening pobudza spalanie również po ukończeniu serii.

Bieganie dla początkujących może się okazać sporym wyzwaniem, szczególnie, gdy postawią na zbyt forsowny, zbyt intensywny trening na za dużym dystansie lub z za dużą prędkością. Pamiętaj: tu najlepiej sprawdza się zasada: nic na siłę! Jeśli Twój organizm daje znać, że nie czuje się najlepiej (zadyszka, kołatanie lub kłucie w sercu, uderzenie ciśnienia do głowy) to posłuchaj go i zwolnij. Prędkość, dystans i czas trwania treningu dostosuj do swoich możliwości i wiedz, że z czasem będzie coraz lepiej!

Zobacz kolekcje butów do biegania:

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]