Trening typu push-pull


Szukasz skutecznego sposobu na wyrzeźbienie wszystkich partii mięśni bez nadmiernego obciążania organizmu? Wypróbuj trening typu push-pull! Przystępny plan treningowy uwzględniający przerwy na regenerację i spektakularne efekty. Brzmi zachęcająco? Sprawdź, jak ćwiczyć i w jaki sposób ułożyć plan!

Trening typu push-pull – na czym polega?

Trening push-pull, czyli w dosłownym tłumaczeniu pchaj-ciągnij, polega na naprzemiennym trenowaniu dwóch grup mięśniowych – tych odpowiedzialnych za ruch wypierający i tych, którymi przyciągamy. Jak ułożyć plan treningowy?

Dla początkującego: Pierwszy dzień treningowy przeznacz na trening push. Następnie zrób dzień, a nawet dwa dni wolnego na regenerację organizmu. Po przerwie zaplanuj trening pull. I dwa dni przerwy. Specjaliści zalecają, by tego typu aktywność wprowadzać w życie stopniowo, dlatego dwa treningi w tygodniu będą optymalne! Rozruszasz ciało i przygotujesz mięśnie do bardziej intensywnego trybu ćwiczeń.

Dla zaawansowanego: Jeśli dwa treningi tygodniowo przestaną Ci wystarczać, możesz przejść do kolejnego etapu, w którym plan treningowy układa się następująco: dzień pull, dzień push, wolne, wolne, dzień pull, dzień push, wolne. Taki tryb pozwala ćwiczyć efektywnie, ale bez nadmiernego obciążania organizmu. Możesz też wypróbować inną kombinację: dzień pull, wolne, dzień push, wolne, dzień pull, wolne, dzień push.

Jakie ćwiczenia do treningu push-pull?

Wiesz już jak ułożyć plan treningowy, jednak kluczowe w tym rodzaju treningu są same ćwiczenia, a dokładniej wyraźne dostrzeżenie różnicy pomiędzy ćwiczeniami pull a push. Kulturyści przekonują, że istotne jest, by nie mieszać ich w jednym secie. Dzięki temu możemy pracować nad konkretnymi partiami mięśni i pozwalamy drugiej grupie zregenerować się po ciężkim secie. Jakie ćwiczenia wchodzą w skład treningu push, a jakie są charakterystyczne dla treningu pull?

Ćwiczenia push

Łączy je ruch wypychający, czyli praca mięśniami od ciała w kierunku zewnętrznym. Są to między innymi wyciskanie sztangi lub hantli, przysiady i wspięcia na palce, a także prostowanie nóg na maszynie.

Ćwiczenia pull

Opierają się na ruchu przyciągającym, czyli od zewnątrz do naszego ciała. Możemy wykonywać uginanie przedramion z hantlami, martwe ciągi, wiosłowanie sztangą lub hantlami czy podciąganie z obciążaniem.

Zalety treningu typu push-pull 

Trening push-pull zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród kulturystów, ale też amatorów, którzy marzą o wyrzeźbionej sylwetce. Nic dziwnego! Ten typ aktywności ma wiele zalet:


  • Dzięki dniom na regenerację dajemy mięśniom i całemu ciału odpocząć, dzięki czemu nie ma mowy o nadmiernym obciążeniu.
  • Trenując konkretne partie mięśniowe w określone dni uczymy się naszej anatomii i ćwiczymy ruch izolacyjny, który przydaje się przy różnych typach treningów.
  • Spalamy tłuszcz, bo ćwiczenia są intensywne.
  • Poziom trudności treningu push-pull sprawia, że poradzi sobie z nim nawet osoba początkująca.

Zobacz kolekcje butów do biegania:

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]