Wieczorne bieganie

Zaprawieni w bojach biegacze przyznają, że każda pora na bieganie jest dobra, szczególnie jeśli mimo napiętego grafiku jesteś w stanie wygospodarować czas na chociażby półgodzinny trening! Zarówno poranne, jak i wieczorne bieganie ma jednak swoje wady i zalety. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wieczornym joggingu, by zadbać o efektywność, bezpieczeństwo i przyjemność z treningu!

Wieczorne bieganie – wady i zalety

Z wiadomych względów większość biegaczy wybiera się na trening po pracy. Poranki bywają trudne, a lista spraw do załatwienia przed wyjściem z domu może być na tyle długa, że trudno byłoby dołożyć do niej kolejną w postaci treningu, prysznica oraz dwóch posiłków – przed i po ćwiczeniach. Nie dziwi więc, że zdecydowana większość amatorów biegania uprawia sport wieczorową porą. Zalety? Możliwość ułożenia rozsądnego planu dnia bez zbyt wczesnego wstawania. Delektowanie się aktywnością fizyczną na spokojnie w czasie wolnym. Nie trzeba też przygotowywać specjalnego, szybkiego posiłku przedtreningowego, bo biegamy z reguły kilka godzin po obiedzie. Minusem biegania wieczorem może być fakt, że po całym dniu pracy zmęczenie potrafi dać się we znaki, a wtedy rezygnacja z treningu jest o wiele bardziej prawdopodobna. Wieczorne bieganie może też nie służyć osobom, które mają problemy z zasypianiem.

Wieczorne bieganie – o czym warto pamiętać?

Jeśli świadomy wad i zalet wieczornego biegania decydujesz się na uprawianie sportu w godzinach popołudniowych, powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim zimową porą, gdy bardzo szybko robi się ciemno, niezbędnym elementem wyposażenia wieczornego biegacza są odblaski! Warto się w nie zaopatrzyć ze względów bezpieczeństwa! Jeśli biegasz w ciemnościach na nieoświetlonym terenie, koniecznie zainwestuj w wygodną latarkę, na przykład taką, którą zakłada się na głowę. Bieganie wieczorem może korzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, jednak nie odkładaj treningu na zbyt późną porę. Trenerzy zalecają, by powstrzymać się przed podejmowaniem aktywności fizycznej już na dwie godziny przed położeniem się spać. W przeciwnym razie problemy z zaśnięciem przez pobudzenie organizmu treningiem będą towarzyszyć Ci każdego dnia.

Wieczorne bieganie to znakomity sposób na oczyszczenie umysłu przed snem, jednak zbyt późna pora na trening zdecydowanie nie jest wskazana. Jeśli wybierasz się na jogging po zmroku, pamiętaj o odblaskach i latarce, by na trasie czuć się bezpiecznie!

×
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1682_0').removeAttr('required');}});})[/script]